Aktualne wystawy
Aktualne wystawy
Wystawy stałe
Wielcy współcześni. Dar Teresy i Andrzeja Starmachów
Jesienią 2023 roku Teresa i Andrzej Starmachowie przekazali do Kolekcji MOCAK-u 67 dzieł autorstwa najważniejszych polskich twórców sztuki współczesnej. Darowali znaczącą część swoich prywatnych, gromadzonych przez lata zbiorów. Po premierowym pokazie podarowanych dzieł w nowo otwartej siedzibie Galerii Bunkier Sztuki przygotowaliśmy prezentację w MOCAK-u. Wpisaliśmy ją w istniejącą już ekspozycję Kolekcji Muzeum.
Trudne doświadczenia na sobie i innych (Kolekcja MOCAK-u)
VALIE EXPORT (1940) to jedna z najważniejszych artystek swojego pokolenia. Metanoia to autorski wybór 29 prac wideo z lat 1966–2010. Greckie słowo „metanoia” zawarte w tytule oznacza przemianę duchową i mentalną. Kolekcja zawiera najważniejsze dzieła artystki i ukazuje szeroki zakres jej twórczości, zarówno pod względem medialnym, jak i tematycznym.
Pojęciokształty (Kolekcja MOCAK-u)
Stanisław Dróżdż jest jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki konceptualnej oraz najwybitniejszym polskim poetą konkretnym. W 2019 roku przypada 80. rocznica urodzin i jednocześnie 10. rocznica śmierci artysty. Z tej okazji Muzeum prezentuje jego indywidualną wystawę, w całości złożoną z prac pochodzących z Kolekcji MOCAK-u.
Kolekcja wokół MOCAK-u
Kolekcja wokół MOCAK-u to grupa prac znajdujących się w przestrzeni wokół Muzeum. Projekt odnosi się do czterech zagadnień: Holocaustu, historii sztuki, historii polityki oraz interwencji w przestrzeni publicznej.
Live Factory 2: Warhol by Lupa (Kolekcja MOCAK-u)
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK we współpracy z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie otwiera nową przestrzeń w ramach swojej Kolekcji. Pokażemy w niej interaktywną instalację Krystiana Lupy Live Factory 2, zbudowaną na bazie scenografii do jego sztuki Factory 2. Odwiedzający MOCAK będą mogli wejść w obszar pracy, dotknąć ścian i mebli, zasiąść na kopii kanapy Warhola i oglądnąć zapisy z warsztatów teatralnych, które poprzedzały powstanie spektaklu.
Biblioteka Mieczysława Porębskiego (Kolekcja MOCAK-u)
W bocznym budynku MOCAK-u, obok Czytelni, znajduje się sala, w której jest eksponowana Biblioteka Mieczysława Porębskiego.
Wystawy zewnętrzne
Malarstwo z Kolekcji MOCAK-u w Akademii Górniczo-Hutniczej
W naszym wyborze wzięliśmy pod uwagę szczególne okoliczności ekspozycyjne. Dzieła są kierowane do ambitnych, młodych ludzi, stojących przed wyzwaniem zawodowym. Czekająca ich sytuacja wymaga siły, koncentracji, krytycyzmu i zdecydowania. Kontakt ze sztuką ma wielki wpływ na potrzebę określenia samego siebie. Rolą prezentowanych obrazów – oprócz „kierowania na sztukę” – jest podkreślenie wagi postawy krytycznej i ideowo niezależnej.