OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Wystawy

Wystawy

Wystawy czasowe

Bruno Schulz, //Kobieta – panna Kuziw, pies, mężczyzna – autoportret//, przed 1936, ołówek / papier, 16 × 20,3 cm, courtesy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie1

Bruno Schulz: Sex-Fiction

Wystawa otwarta w dniach: 27.10.2022 - 19.02.2023
Miejsce: Galeria Beta

Na wystawie pokazujemy kilkadziesiąt rysunków i grafik Brunona Schulza. Przygotowaliśmy również eksperyment z autoportretami. Z większych kompozycji wycięliśmy przedstawienia twarzy artysty i ułożyliśmy w ciągu analizującym jego psychikę.

Natalia LL, bez tytułu, z serii //Sztuka konsumpcyjna//, 1972, stykówka / fotografia, 30 × 21,7 cm, Kolekcja MOCAK-u2
Natalia LL

Erotyczne prowokacje

Wystawa otwarta w dniach: 27.10.2022 - 30.12.2022
Miejsce: Galeria Re

12 sierpnia 2022 roku zmarła Natalia LL – wybitna współczesna artystka, uznawana za jedną z pionierek sztuki feministycznej. Jej twórczość miała korzenie konceptualne, wpisywała się także w nurt body artu. W Kolekcji MOCAK-u znajduje się ponad 40 prac Natalii LL, pochodzących z lat 1964–1993. Ten zbiór prac nigdy wcześniej nie był prezentowany w MOCAK-u w całości. Wystawa ma więc charakter premierowy, jednak przede wszystkim jest hołdem złożonym wybitnej artystce.

//Dzienniki// Janiny Turek, 1943–2000, Kolekcja MOCAK-u, fot. R. Sosin3
Janina Turek

Życie zapisane w 745 zeszytach

Wystawa otwarta w dniach: 27.10.2022 - 19.02.2023
Miejsce: Galeria Alfa

Janina Turek urodziła się w Krakowie w 1921 roku i tutaj też zmarła w roku 2000. Większość swojego życia spędziła na Podgórzu. Na pozór była zwyczajną gospodynią domową. Równocześnie jednak przez 57 lat, w tajemnicy przed najbliższymi, prowadziła dzienniki. Obiektem jej obserwacji była codzienność, najprostsze ludzkie czynności, którym często nie poświęcamy wiele uwagi. Po śmierci Janiny Turek jej dzienniki, pisane niemal przez całe życie i ukryte w mieszkaniu, odnalazła córka. Trzonem wystawy stanie się prezentacja zeszytów, które od 2016 roku znajdują się w Kolekcji MOCAK-u. Ekspozycja będzie uzupełniona o zdjęcia pochodzące z rodzinnego archiwum, jak również, pocztówki oraz filmowy wywiad z córką Janiny Turek.

Piotr Pawlenski, //Szew//, 2012, dokumentacja fotograficzna wydarzenia w przestrzeni publicznej, courtesy P. Pawlenski4

Polityka w sztuce

Wystawa otwarta w dniach: 28.04.2022 - 26.02.2023
Miejsce: budynek A, poziom 0

Polityka w sztuce to dziesiąta wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której łączymy sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi. Każda wystawa prezentuje wiele interpretacji i aspektów wybranego tematu. Polityka w sztuce zderzyła się z tragicznym czasem, w którym ambicje polityczne przeistoczyły się w zbrodnię.

Kłęby dymu nad magazynem ropy naftowej w bazie lotniczej, w której kierunku rosyjskie wojsko nocą wystrzeliło rakietę. Wasylków, obwód kijowski, luty 2022, fot. Maks Łewin5

Reporter wojenny Maks Łewin

Wystawa otwarta w dniach: 13.05.2022 - 26.02.2023
Miejsce: budynek A, poziom 0

Pokaz obejmuje zdjęcia wykonane przez Maksa Łewina w latach 2014–2022. Najwcześniejsze dokumentują wydarzenia na Majdanie Niepodległości w Kijowie w 2014 roku, najnowsze – początki agresji rosyjskiej na Ukrainę w 2022 roku. Są zapisem wojennej codzienności ukraińskich żołnierzy i ludności cywilnej, w której widzimy ogromny heroizm i piękne odruchy solidarności.

Mieczysław Porębski, //Autoportret z grymasem//, lata 40. XX wieku, ołówek / papier, 16,4 × 13,7 cm, kolekcja prywatna6

Mieczysław Porębski. Portret mistrza

Wystawa otwarta w dniach: 05.09.2022 - 30.12.2022
Miejsce: Biblioteka MOCAK-u

W dziesiątą rocznicę śmierci Mieczysława Porębskiego w Bibliotece MOCAK-u odbędzie się pokaz zdjęć i portretów przedstawiających tego wybitnego teoretyka, krytyka i historyka sztuki. Zaprezentujemy obiekty pochodzące z Archiwum Muzeum: fotografie z czasów okupacji, zdjęcia rodzinne oraz dokumentacje zagranicznych podróży. Istotną częścią ekspozycji będą wizerunki Profesora wykonane przez zaprzyjaźnionych z nim artystów.

Krištof Kintera, //The Room Full of Red//, 2008, instalacja, Kolekcja MOCAK-u7

Dialog z przestrzenią (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Budynek A, poziom -1

Dzieła, w których relacja z wnętrzem odgrywa istotną rolę i domyka przekaz, najczęściej nazywamy instalacjami. Artyści wykorzystują proponowane im miejsca ekspozycji lub sami je projektują. Na tej wystawie pokazujemy 14 prac odnoszących się do wnętrz neutralnych. Niektóre dzieła anektują zajmowaną przestrzeń, inne wpisują się w ich geometrię, kolejne wykorzystują izolację, ujawniając fragmenty światów prywatnych.

Widok z wystawy //Współczesne modele realizmu//, na pierwszym planie widoczna rzeźba Hansa Op de Beecka //Brian//, 2018, Kolekcja MOCAK-u, fot. R. Sosin8

Współczesne modele realizmu (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Budynek A, poziom -1

Termin „realizm” pojawił się w drugiej połowie XIX wieku. Niemniej zjawisko przedstawienia realistycznego dotyczy wszystkich epok w historii sztuki. W popularnym odbiorze wierne odwzorowanie rzeczywistości jest traktowane jako „dobra sztuka”. Jednak artystom nie o to chodzi. Oni wykorzystują dialog z obrazami realnymi, aby na ich „ciele” budować własne idee.

Wystawy stałe

Stanisław Dróżdż, bez tytułu [Środek], 1998, 80 × 80 cm, Kolekcja MOCAK-u9
Stanisław Dróżdż

Pojęciokształty (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Poziom -1

Stanisław Dróżdż jest jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki konceptualnej oraz najwybitniejszym polskim poetą konkretnym. W 2019 roku przypada 80. rocznica urodzin i jednocześnie 10. rocznica śmierci artysty. Z tej okazji Muzeum prezentuje jego indywidualną wystawę, w całości złożoną z prac pochodzących z Kolekcji MOCAK-u.

Leopold Kessler, //Surrogate City Bike Station / MOCAK 2015//, 2015/2017 oraz Dorota Nieznalska, //Dar Gdańska dla Krakowa//, 2017, fot. R. Sosin10

Kolekcja wokół MOCAK-u

Kolekcja wokół MOCAK-u to grupa prac znajdujących się w przestrzeni wokół Muzeum. Projekt odnosi się do czterech zagadnień: Holocaustu, historii sztuki, historii polityki oraz interwencji w przestrzeni publicznej.

fot. Rafał Sosin11
Krystian Lupa

Live Factory 2: Warhol by Lupa (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Poziom -1

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK we współpracy z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie otwiera nową przestrzeń w ramach swojej Kolekcji. Pokażemy w niej interaktywną instalację Krystiana Lupy Live Factory 2, zbudowaną na bazie scenografii do jego sztuki Factory 2. Odwiedzający MOCAK będą mogli wejść w obszar pracy, dotknąć ścian i mebli, zasiąść na kopii kanapy Warhola i oglądnąć zapisy z warsztatów teatralnych, które poprzedzały powstanie spektaklu.

Wnętrze Biblioteki Mieczysława Porębskiego w MOCAK-u12

Biblioteka Mieczysława Porębskiego (Kolekcja MOCAK-u)

Miejsce: Budynek B

W bocznym budynku MOCAK-u, obok Czytelni, znajduje się sala, w której jest eksponowana Biblioteka Mieczysława Porębskiego.

Wystawy zewnętrzne

Zbigniew Makowski, //Puellae extra urbem//, 1989, tusz, gwasz / papier, 144,7 × 154,9 cm, Kolekcja MOCAK-u13

Malarstwo z Kolekcji MOCAK-u w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie

Miejsce: Szpital Uniwersytecki Kraków-Prokocim, ul. Jakubowskiego 2, budynek C, poziom 0 (wejście przy głównej rejestracji)

MOCAK przygotował wybór kilkunastu obrazów z Kolekcji, które zreprodukowano w formie wydruków na płótnie. Dzięki temu zabiegowi ich odbiór będzie zbliżony do obcowania z oryginałami. W naszym wyborze wzięliśmy pod uwagę szczególne okoliczności ekspozycyjne. Ta sztuka jest przeznaczona dla osób oczekujących na wizytę u lekarza, diagnozę lub zabieg.