OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Aktywne czytanie. //Jestem dzieckiem książek//

Aktywne czytanie. Jestem dzieckiem książek

19.10.2019 godz. 12–13.30

Opublikowano: 14.10.2019

W sobotę 19 października o godzinie 12 zapraszamy dzieci do ósmego roku życia wraz z opiekunami na aktywne czytanie opowiadania Jestem dzieckiem książek napisanego przez Olivera Jeffersa (w tłumaczeniu Agaty Mietlickiej) i zilustrowanego przez Sama Winstona (Wydawnictwo Tekturka). Książka zdobyła Bologna Ragazzi Award i została przetłumaczona na 20 języków.

Za każdym razem, kiedy sięgamy po książkę, zastanawiamy się, kim będą jej bohaterowie. A co, jeśli to książka będzie główną bohaterką, snującą opowieść o swoich narodzinach? Jestem dzieckiem książek pozwala nie tylko puścić wodze fantazji. Uczy też, w jaki sposób powstają historie, zapoznając młodego czytelnika z konstrukcją opowieści i procesem jej tworzenia. Zainspirowani książką stworzymy wspólne arcydzieło z porozrzucanych zdań, obrazów oraz pomysłów, które uwolni nasza wyobraźnia.

Na warsztatach Aktywne czytanie wspólną lekturę uzupełniają zabawy angażujące różne zmysły początkujących czytelników. Proces wspólnego czytania jest przeplatany krótkimi działaniami plastycznymi, ruchowymi i sensorycznymi, które pomagają uczestnikom zanurzyć się w lekturze.

Dzięki zajęciom mają oni okazję nie tylko zapoznać się z pięknie ilustrowanymi opowieściami, ale także dostrzec w książce możliwość przygody.

 

Oliver Jeffers – ilustrator oraz autor książek dla dzieci, w tym Tutaj jesteśmy, wyróżnionego jako książka roku 2017 „Timesa” w kategorii książek dziecięcych i młodzieżowych, a także O niezwykłym chłopcu, który pożerał książki (tekst) oraz Fred. Wymyślony przyjaciel (ilustracje), które prezentowaliśmy w poprzednich odsłonach cyklu Aktywne czytanie. Jego publikacje, przetłumaczone na 30 języków, są nagradzane na całym świecie.

Sam Winston – grafik wykorzystujący słowo i tekst jako tworzywo ilustracji. W jego pracach dużą rolę odgrywa warstwa typograficzna niepostrzeżenie przenikająca się z obrazem. Publikacje, które współtworzył, były prezentowane na wielu wystawach w muzeach oraz galeriach o światowej renomie (MoMA, Tate).

 

Wstęp 10 zł*, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia pod adresem edukacja@mocak.pl lub telefonicznie: 12 263 40 36.

 


 

Terminy kolejnych warsztatów z cyklu Aktywne czytanie w 2019 roku: 16 listopada, 21 grudnia.

 

* dla posiadaczy Karty Krakowskiej wstęp za 1 zł.