OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Antropocen//. Wystawa studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Antropocen. Wystawa studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

29.10.2020 - 03.05.2021

Na wystawie w Galerii Re prezentujemy prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z pracowni rzeźby i pracowni interdyscyplinarnej. Te obiekty, fotografie, wideo oraz instalacje są inspirowane terminem „antropocen” – głównym tematem tegorocznego Open Eyes Economy Summit. W 2000 roku Paul Crutzen, holenderski chemik i meteorolog, laureat Nagrody Nobla, ukuł taką nazwę dla obecnej epoki geologicznej. „Antropocen” określa świat, którego ekosystem został – najprawdopodobniej nieodwracalnie – zmieniony przez człowieka. Równocześnie jednak właśnie w tej epoce człowiek zaczyna uświadamiać sobie niepokojące skutki swojej działalności. Przestajemy traktować przyrodę jako samonaprawiający się mechanizm. Już wiemy, że wymaga ona naszego wsparcia i troski.

Prezentowane na wystawie prace wyrażają niepokój oraz utratę poczucia bezpieczeństwa w związku z prognozowaną katastrofą klimatyczną. Natura nie wytrzymuje już ludzkich ambicji i ingerencji. Dlatego artyści próbują wygenerować jej symulację – postprzyrodę, twór odporny na ekspansywność człowieka.


Dostęp alternatywny do Galerii Re – spacer wirtualny

Galeria Re, stanowiąca część przestrzeni ekspozycyjnych MOCAK-u, nie jest w pełni dostępna dla wszystkich ze względu na schody prowadzące na pierwsze piętro. Aby umożliwić dostęp do ekspozycji każdemu odbiorcy, przygotowaliśmy spacer wirtualny po pierwszym piętrze galerii oraz prezentowanej tam obecnie wystawie Antropocen. Materiał jest dostosowany do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, został opatrzony audiodeskrypcją oraz napisami. Film jest dostępny w Galerii Re na poziomie 0 w godzinach otwarcia Muzeum.

Miejsce:
Galeria Re
Data wystawy:
29.10.2020 - 03.05.2021
Wernisaż:
29.10.2020 godz. 11–21
Artyści:
Gabriela Iwan
Erwin Jeneralczyk
Fryderyk Kądziela
Marianna Krzysztofik
Wojciech Kuszaj
Sylwia Marszałek-Jeneralczyk
Aleksandra Nenko
Anna Oramus
Katarzyna Partyka-Smalcerz
Anna Plugatariov
Marta Stefaniak
Weronika Świętek
Kurator:
Mirosława Bałazy
Współpraca:
prof. Jan Tutaj, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie