OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Artysta na polu sztuki//. Kolekcja MOCAK-u w Wilnie

Artysta na polu sztuki. Kolekcja MOCAK-u w Wilnie

30.05.2019 - 02.06.2019

W dniach 30 maja – 2 czerwca 2019 roku odbywa się jubileuszowa, 10. edycja Międzynarodowych Targów Sztuki Współczesnej ArtVilnius’19. Towarzyszy jej specjalny program wystawienniczy, w ramach którego MOCAK po raz czwarty prezentuje część swoich zbiorów.

Wystawa Artysta na polu sztuki składa się z trzech cykli fotograficznych oraz czterech prac wideo, które odnoszą się do historii sztuki, arcydzieł, procesu twórczego oraz ról artysty i kuratora.

Andrzej Dłużniewski wkracza na pole historii sztuki, żartobliwie interpretując i ilustrując dwa terminy – w pracy 22 obrazy figuralne sam staje się figurą, którą próbuje zamknąć w ramach kadru, natomiast w cyklu Rysunek aktu naga kobieta rysuje sama siebie.

Géza Perneczky mierzy się z ulotnością sztuki i jej odczuwaniem. Bada także relacje między sztuką a rzeczywistością.

Łódź Kaliska odtwarza scenę z obrazu Maneta Śniadanie na trawie, parodiując gesty, które w oryginale miały być poważne i symboliczne.

Azorro w ironiczny sposób odnosi się do sądów wygłaszanych przez teoretyków sztuki (wideo Koniec sztuki). Kpi z fetyszyzacji postaci artysty i stawia pytanie o słuszność prowokacji w sztuce (Czy artyście wolno wszystko?).

Shahar Marcus ironicznie odnosi się do pozycji artysty i znaczenia sztuki w społeczeństwie (wideo Homecoming Artist) i posługując się komizmem, krytykuje powierzchowność świata sztuki, jak również często przecenianą rolę kuratora (wideo Kurator).

Miejsce:
Centrum wystawowo-konferencyjne Litexpo w Wilnie
Data wystawy:
30.05.2019 - 02.06.2019
Wernisaż:
30.05.2019 godz. 18
Artyści:
Azorro
Andrzej Dłużniewski
Łódź Kaliska
Shahar Marcus
Géza Perneczky
Kurator:
Monika Kozioł