OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Artysta na polu sztuki//. Kolekcja MOCAK-u w Wilnie

Przejdź do wystawy

Artysta na polu sztuki. Kolekcja MOCAK-u w Wilnie

Opublikowano: 07.05.2019

W dniach 30 maja – 2 czerwca 2019 roku odbywa się jubileuszowa, 10. edycja Międzynarodowych Targów Sztuki Współczesnej ArtVilnius. Towarzyszy jej specjalny program wystawienniczy, w ramach którego MOCAK po raz czwarty prezentuje część swoich zbiorów.

Wystawa Artysta na polu sztuki składa się z trzech cykli fotograficznych oraz czterech prac wideo, które odnoszą się do historii sztuki, arcydzieł, procesu twórczego oraz ról artysty i kuratora. Eksponujemy na niej dzieła Andrzeja Dłużniewskiego, Gézy Perneczkyego, Łodzi Kaliskiej, Grupy Azorro i Shahara Marcusa.

Kolekcja MOCAK-u jest tworzona od samego początku istnienia Muzeum. Obecnie znajduje się w niej prawie 5000 prac ponad 300 artystów polskich i zagranicznych. Ambicją MOCAK-u jest przekonanie odbiorców niezwiązanych profesjonalnie ze sztuką, że jest ona niezbędnym narzędziem pojmowania świata. Chcemy zwalczyć przesądy, według których powinna sprawiać przyjemność, a zamiast tego narusza wartości i goni za skandalem. Zaprzyjaźnienie widza ze sztuką to główne zadanie MOCAK-u. Kolekcja jest tutaj jednym z ważnych środków.