Udostępnianie
Udostępnianie
Do zwiedzania Biblioteki Mieczysława Porębskiego zapraszamy po wcześniejszym umówieniu się i uzgodnieniu szczegółów telefonicznie: 12 263 40 36 lub e-mailowo: biblioteka@mocak.pl. Wewnątrz mogą przebywać jednocześnie nie więcej niż dwie osoby, nie wliczając obsługi.
Biblioteka Mieczysława Porębskiego jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych w godzinach otwarcia Biblioteki MOCAK-u. Miejsce pełni podwójną funkcję: wystawy stałej oraz czytelni dla badaczy.
Zarówno indywidualnych zwiedzających, jak i grupy zapraszamy do korzystania z możliwości, jakie daje Biblioteka Mieczysława Porębskiego: od prowadzenia pracy badawczej po uczestnictwo w różnych formach zwiedzania i poznawania tego miejsca.
Wizyta w Bibliotece nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Nasz zespół chętnie udziela informacji, zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Prosimy natomiast o kontakt e-mailowy (biblioteka@mocak.pl) lub telefoniczny (12 263-40-35) osoby zainteresowane wizytami studyjnymi, spotkaniami z cyklu „Porozmawiajmy o Bibliotece” lub oprowadzaniem po bibliotece w formie gry. Zachęcamy do kontaktu także w przypadku pomysłów wykraczających poza poniższą ofertę.
Wizyty studyjne i kwerendy w Bibliotece Mieczysława Porębskiego
Księgozbiór Mieczysława Porębskiego liczy ponad pięć tysięcy tytułów. Książki, które Profesor zbierał przez całe życie, odzwierciedlają jego pasje naukowe i artystyczne. Jest to księgozbiór wszechstronnego humanisty zainteresowanego prawie każdą dziedziną wiedzy. Oprócz katalogów wystaw i klasycznych opracowań dotyczących historii sztuki można w nim znaleźć ważne pozycje z zakresu filozofii, antropologii kultury, literaturoznawstwa, a także nauk ścisłych czy logiki. Stale poszerzany jest też zbiór publikacji autorstwa Mieczysława Porębskiego.
Księgozbiór został włączony do katalogu Biblioteki MOCAK-u [link: https://www.mocak.pl/katalog-biblioteki]. Prośby czytelników realizujemy na bieżąco, aby jednak zapewnić komfort pracy, prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną o przewidywanym terminie i zasięgu kwerend. W razie planowanych kwerend w Bibliotece polecamy uwadze także zbiory Archiwum MOCAK-u [link: https://mocak.pl/archiwum].
Porozmawiajmy o Bibliotece!
„Porozmawiajmy o Bibliotece” to cykl spotkań o charakterze seminaryjnym, umożliwiający nauczycielom i wykładowcom przeprowadzenie zajęć w przestrzeni Biblioteki MOCAK-u.
Liczymy, że dzięki dialogowi oraz odczytywaniu Biblioteki Mieczysława Porębskiegow różnych kontekstach kulturowych interpretacja tego miejsca będzie się nieustająco i żywo rozwijać.
Tematykę spotkań „Porozmawiajmy o Bibliotece” każdorazowo ustalamy z prowadzącym i dostosowujemy do programu jego zajęć. Spotkania składają się z oprowadzania lub prelekcji przygotowanej przez zespół Biblioteki MOCAK-u i dyskusji bądź warsztatów.
Cykl służy przybliżaniu losów polskiej sztuki powojennej, ożywieniu dyskusji o sztuce Krakowa, refleksji nad warsztatem humanisty oraz wyzwaniami bibliotek i muzeów w XXI wieku.
Bez przewodnika. Oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego w formie gry
Zapraszamy do niekonwencjonalnego sposobu zwiedzania Biblioteki Mieczysława Porębskiego. W oprowadzaniu bez przewodnika o przebiegu zwiedzania decyduje rzut kostką, a zadania stojące przed uczestnikami pozwalają poznać zarówno dzieła sztuki i wybrane książki, jak i twórczą atmosferę miejsca.
Autorką scenariusza gry jest Daria Kubisiak, studentka reżyserii teatralnej na specjalności dramaturg teatru w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.
Gra trwa 60–90 minut. Zapraszamy grupy co najmniej ośmio-, a maksymalnie dwudziestoosobowe. W grze można uczestniczyć niezależnie od wieku, choć dzieci do lat 12 prosimy o przyjście w towarzystwie opiekunów.