OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Call for papers – „MOCAK Forum” nr 15

Call for papers – „MOCAK Forum” nr 15

Opublikowano: 25.01.2019

Natura jest nierozerwalnie związana z kulturą, a obecnie relacja ta nie polega już na przeciwstawieniu, ale raczej na wzajemnym przenikaniu i kontynuacji. Sztuka nie tylko związki te ujawnia i problematyzuje, ale również aktywizuje i kreuje. Natura staje się więc czynnym elementem projektów artystycznych na poziomie zarówno materialnym, jak i konceptualnym, umożliwiającym stawianie istotnych pytań i ujawnianie problemów znacznie wykraczających poza ludzki świat.

Tegoroczne wydanie „MOCAK Forum” będzie poświęcone wzajemnemu warunkowaniu się tego, co artystyczne i naturalne we współczesnym świecie, przy założeniu, że natura nie jest ani bierna, ani autonomiczna. Oczekujemy na teksty analizujące rozmaite nurty, kierunki i projekty artystyczne, w tym prace wielogatunkowego autorstwa, czyli powstające z udziałem zwierząt, roślin, grzybów czy mikrobów. Interesuje nas to, jak w sztuce przejawia się myślenie wspólnotowe, obejmujące rozmaite skale: od mikroorganizmów do globalnych zależności ekologicznych, widzianych przez pryzmat procesów metabolicznych. W tym numerze pytamy też o kryzys ekologiczny, aktywizm artystyczny i sztukę zaangażowaną politycznie, tworzoną w odpowiedzi na globalne zmiany w środowisku naturalnym wywołane przez ludzi. Ponadto czekamy na teksty krytycznie analizujące obecne w sztuce nawiązania do zagadnień biotechnologii i biomedycyny, takich jak na przykład projektowanie organizmów, zdrowie, długowieczność i nieśmiertelność.

Termin nadsyłania tekstów: 3.3.2019 roku na adres: forum@mocak.pl

Tekst powinien mieć nie więcej niż 15 tysięcy znaków (z przypisami i listą prac cytowanych) i być dostosowany do standardów cytowania/przypisów.

Prosimy o dołączenie krótkiego biogramu naukowego, afiliacji, listy prac cytowanych i streszczenia tekstu w języku polskim ze słowami kluczowymi.

Numer redaguje Monika Bakke.

Informacje o czasopiśmie.