OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Cytaty z Kolekcji//. Géza Perneczky

Przejdź do wystawy

Cytaty z Kolekcji. Géza Perneczky

Opublikowano: 29.01.2016

Cytaty z Kolekcji to całoroczna inicjatywa, w ramach której w Bibliotece MOCAK-u będą prezentowane i omawiane wybrane prace ze zbiorów Muzeum. Projekt nie tylko da możliwość zapoznania się z dziełami, które nie są obecnie eksponowane na wystawie Kolekcji, ale stanowi również zachętę do niespiesznej i pogłębionej analizy twórczości wybranych artystów.

Zbiory MOCAK-u wyrastają z ducha poszukiwań konceptualnych, dlatego prezentację zaczynamy od cyklu fotografii węgierskiego artysty Gézy Perneczkiego odnoszącej się do terminu „art”. Powstały one w latach 1971–1972 w Kolonii po emigracji artysty z Budapesztu. W tym czasie mieszkał on w akademiku zbudowanym dla studentów, którzy wyjechali z Węgier po rewolucji w 1956 roku. Jego pracownia mieściła się w małym pokoju. Choć warunki lokalowe sprawiły, że mógł fotografować wyłącznie niewielkie przedmioty, ostateczna skala konceptualnych poszukiwań artysty jest imponująca.

Wystawa w Bibliotece MOCAK-u potrwa od 2 do 27 lutego 2016 roku.

Géza Perneczky (1936)
Artysta konceptualny, którego twórczość obejmuje malarstwo, fotografię, performance, sztukę poczty, obiekty i książki artystyczne. Jedna z czołowych postaci węgierskiej teorii i krytyki sztuki. Ukończył Akademię Muzyczną (otrzymał wykształcenie z zakresu gry na fortepianie oraz dyrygowania orkiestrą) oraz historię sztuki. Redaktor i wydawca literatury, prasy i programów telewizyjnych o sztuce węgierskiej (w latach 1966–1967 autor programu telewizyjnego dla dzieci). W 1970 roku wyemigrował do Niemiec, pracował jako nauczyciel w prestiżowym liceum w Kolonii. Członek społeczności tworzącej sieć nadawców i odbiorców sztuki poczty.
Jego prace znajdują się między innymi w kolekcjach Ludwig Muzeum w Budapeszcie, Muzeum umění w Ołomuńcu oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

Więcej informacji o projekcie Cytaty z Kolekcji >>