OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Czwartki z Kolekcją.// Mirosław Bałka

Przejdź do wystawy

Czwartki z Kolekcją. Mirosław Bałka

26.12.2019 godz. 11-19

Opublikowano: 25.10.2019

W listopadzie oraz grudniu w ramach kolejnej edycji projektu Czwartki z Kolekcją prezentujemy pracę Mirosława Bałki Audi HBE F144, zakupioną do zbiorów Muzeum we wrześniu tego roku.

Praca jest montażem ujęć z ekranu telewizora, przedstawiających wizytę Benedykta XVI w Auschwitz w 2006 roku. Papież przemieszczał się po terenie byłego niemieckiego obozu zagłady niemieckim luksusowym samochodem marki Audi, otoczony kordonem ochrony. Tytuł pracy to numer rejestracyjny tego auta. Troska o bezpieczeństwo głowy Kościoła Katolickiego została zderzona z historią miejsca, w którym w czasie II wojny światowej życie ludzkie nie miało żadnej wartości.

Ta odsłona Czwartków z Kolekcją towarzyszy wystawie II wojna światowa – dramat, symbol, trauma. Praca Mirosława Bałki wpisuje się także w program MOCAK-u, obejmujący projekty wystawiennicze, wydawnicze, naukowe i edukacyjne, związane z przepracowywaniem pamięci o Zagładzie.

Mirosław Bałka (ur. 1958, Polska) – rzeźba, obiekt, instalacja. Język jego wypowiedzi artystycznej ewoluował od przedstawień figuratywnych, charakterystycznych dla lat 80., do form abstrakcyjnych i zarazem minimalistycznych powstających od lat 90. Tematyka prac łączy się z takimi pojęciami jak ciało, przemijanie i pamięć. W dziełach często pojawiają się odniesienia do biografii artysty. Niezmiernie istotne są także materiały, z których wykonuje on rzeźby – metal, beton, mydło, lastriko, popiół, filc. Równie ważna jest skala obiektów – za moduł służy bowiem wymiar ciała twórcy.


Pokazy odbywają się przez cały dzień w godzinach otwarcia Muzeum (11–19). W czwartek wstęp na wystawy Kolekcji MOCAK-u jest darmowy.