OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Dni Krakowa w MOCAK-u

Dni Krakowa w MOCAK-u

17.06.2018

Opublikowano: 14.06.2018

Filmy o Zabłociu
17.6.2018, niedziela, 11–19

W ramach Dni Krakowa MOCAK zaprasza na prezentację cyklu filmowego Zabłocie zastane (2010 i 2013), poświęconego historii i tożsamości dzielnicy, która przechodzi w ostatnich latach radykalne zmiany.

Twórcami filmów są Maria Anna Potocka (reżyser), Adam Uryniak (operator) i krakowski historyk sztuki i publicysta Maciej Miezian (scenarzysta).

„Miejsce zwane Zabłociem przez ponad sześćset lat było przemysłowym zapleczem Krakowa. Jeszcze do niedawna były to tereny silnie zdegradowane. Lecz dziś owe siedemnaście hektarów położonych w pobliżu samego centrum miasta budzi coraz większe zainteresowanie. Zabłocie powoli przekształca się w ekskluzywną dzielnicę: apartamentowców, klubów i muzeów. Zanim jednak jego dawne dzieje całkowicie odejdą w niepamięć, warto wybrać się na spacer, by zobaczyć to, co zostało po dawnych składach solnych, Parowej Fabryce Cukrów »Kryształ«, Składach Korngolda i Rosnera, Fabryce Mydła Śmichowskiego – czyli po tym, co niegdyś stanowiło o charakterze dzielnicy” Maciej Miezian

Maciej Miezian (ur. 1964) – historyk sztuki i publicysta, pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W latach 90. prowadził w Bunkrze Sztuki cykl wykładów o kulturze pod wspólnym tytułem Ucho van Gogha.

Spacer po Zabłociu
24.6.2018, niedziela, godz. 17

W niedzielę 24 czerwca o godzinie 17 zapraszamy na spacer po Zabłociu. To doskonała okazja, żeby lepiej poznać dzielnicę, w której usytuowane jest Muzeum. Pomysłodawcą trasy spaceru i przewodnikiem będzie artysta Artur Wabik. Więcej informacji >>