OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Dzień bez Sztuki

Dzień bez Sztuki

Opublikowano: 24.05.2012

Oświadczenie w sprawie Strajku Artystycznego „Dzień bez Sztuki” organizowanego przez Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej

MOCAK całkowicie solidaryzuje się z ideą poprawienia ekonomicznego statusu artystów. Jednak uważamy, że nawet w   najsłuszniejszej sprawie dotyczącej artystów nie wolno nam karać publiczności. Jesteśmy natomiast za podjęciem działań i doprowadzeniem do stworzenia  związku artystów z prawdziwego zdarzenia, który zapewni twórcom świadczenia emerytalne oraz – w zależności od przyjętego modelu – również część świadczeń bieżących. Opracowanie tej koncepcji wymaga przygotowania propozycji ze strony środowiska (artyści + instytucje), następnie weryfikacji prawnej i w końcu skierowania wypracowanych postulatów do MKiDN w celu realizacji. Po tym ostatnim kroku – jeżeli nasza propozycja będzie bagatelizowana – należy rozpocząć działania protestacyjne.
Obecny protest nie ma sprecyzowanego tematu. Obrona pięćdziesięcioprocentowej podstawy opodatkowania w umowie o dzieło jest walką o utrzymanie szkodliwego przepisu, z którego korzyści czerpią przede wszystkim firmy reklamowe i imprezy festiwalowe. Gdyby pieniądze „wyprowadzane” w ten sposób przeznaczyć na pomoc twórcom reprezentującym sztukę polską, to niewątpliwie nie byłoby problemu ubogiego artysty. Obecny protest będzie jedynie pokarmem dla mediów. Strona rządowa może łatwo zignorować strajk,  ponieważ brakuje w nim konstruktywnych postulatów. MOCAK oferuje środowisku pomoc organizacyjną i prawną w przygotowaniu projektu gwarantującego artystom reprezentującym sztukę polską odpowiednie bezpieczeństwo ekonomiczne.

W dniu protestu, 24 maja, w Czytelni MOCAK-u znajdą się egzemplarze „GAZETY sTRAjkowej”, na ekranach monitorów będzie dostępna jej wersja elektroniczna.

Maria Anna Potocka

 

 

 

Dyrektor MOCAK-u