Filmy o Zabłociu
Filmy o Zabłociu
MOCAK zainicjował cykl filmowy poświęcony historii i tożsamości Zabłocia – dzielnicy Krakowa przechodzącej w ostatnich latach radykalne zmiany, środowiska, w którym powstał budynek Muzeum. Pierwszy film, pt. Zabłocie zastane, został nakręcony we współpracy Marii Anny Potockiej (reżyser), Adama Uryniaka (operator) i krakowskiego historyka sztuki i publicysty Macieja Mieziana (scenarzysta).
Miejsce zwane Zabłociem przez ponad sześćset lat było przemysłowym zapleczem Krakowa. Jeszcze do niedawna były to tereny silnie zdegradowane. Lecz dziś owe siedemnaście hektarów położonych w pobliżu samego centrum miasta budzi coraz większe zainteresowanie. Zabłocie powoli przekształca się w ekskluzywną dzielnicę: apartamentowców, klubów i muzeów. Zanim jednak jego dawne dzieje całkowicie odejdą w niepamięć, warto wybrać się na spacer, by zobaczyć to, co zostało po dawnych składach solnych, Parowej Fabryce Cukrów „Kryształ”, Składach Korngolda i Rosnera, Fabryce Mydła Śmichowskiego – czyli tego, co niegdyś stanowiło o przemysłowym charakterze dzielnicy – Maciej Miezian.
Maciej Miezian (ur. 1964) – historyk sztuki i publicysta, pracownik oddziału „Dzieje Nowej Huty” Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku prowadził w Bunkrze Sztuki cykl wykładów o kulturze pod wspólnym tytułem Ucho van Gogha.