OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Hidźra – pomiędzy płciami//

Lukáš Houdek Hidźra – pomiędzy płciami

30.03.2023 - 17.09.2023

Wystawa Lukáša Houdka, artysty z Kolekcji MOCAK-u, podejmuje temat społeczności Hijra w Indiach. „Hidźra” jest funkcjonującym w krajach Azji Południowej określeniem, które odnosi się przede wszystkim do osób uznanych przy narodzinach za mężczyzn, ale odrzucających tę tożsamość. Część z nich przeszła operację korekty płci na kobiecą, inne pozostają na etapie terapii hormonalnej lub nie dokonują żadnych trwałych zmian w swoim ciele.

Artysta po raz pierwszy zetknął się z tym tematem podczas pobytu w Indiach w 2008 roku. Cztery lata później, po przestudiowaniu dostępnej literatury, postanowił bezpośrednio przyjrzeć się wspólnocie i doświadczyć jej rzeczywistości. Rezultatem tego zainteresowania stały się dwa projekty artystyczne, które Houdek kontynuuje od 2012 roku. Powstały dwie serie fotograficzne dokumentujące codzienne życie hidźr.

Pierwsza, zatytułowana Lilie, to cykl blisko 130 czarno-białych zdjęć wykonanych na ulicach Delhi, stanowiących portrety osób należących do wspólnoty lub identyfikujących się z nią. Druga, nosząca tytuł Ritika, jest serią kolorowych fotografii dokumentujących życie jednej hidźry w ostatnich 10 latach.

Wystawa ukazuje wielowymiarowość i złożoność tej społeczności, która przez wieki miała wysoką pozycję i uznanie na Półwyspie Indyjskim. Dziś jednak musi sobie poradzić z adaptacją do realiów współczesnego świata.

Wystawa przygląda się również historii i codziennym zmaganiom osoby z tej wspólnoty oraz jej próbom zrozumienia siebie i określenia, kim naprawdę jest, często wbrew rodzinie i otoczeniu.