OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Inne spojrzenie, czyli jak przepisać historię kultury z perspektywy lesbijskiej//. Wykład

Inne spojrzenie, czyli jak przepisać historię kultury z perspektywy lesbijskiej. Wykład

28.06.2023 godz. 18

Opublikowano: 07.06.2023

W środę, 28 czerwca, o godzinie 18 zapraszamy na spotkanie, które będzie okazją do przyjrzenia się sylwetkom ważnych dla historii polskiej i światowej lesbijek. Queerowa perspektywa to także wkładanie kija w opowieści głównego nurtu. Ten kalejdoskop postaci nieheteronormatywnych tworzy zestaw strategii inkluzywnych, dekonstruujących patriarchalne, normatywne narracje mainstreamowe. Posiłkując się narzędziami, którymi obdarowały nas Adrienne Rich czy Audre Lorde, będziemy czytać inność w tekstach i symbolicznych gestach postaci, których lesbijska tożsamość nierzadko budzi grozę i niedowierzanie, takich jak NarcyzaŻmichowska, Maria Konopnicka, Maria Dąbrowska czy Maria Rodziewiczówna.

Wykład wygłoszą:

dr hab. Urszula Chowaniec, prof. Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego – specjalistka z zakresu teorii literatury i kultury. Wykładowczyni literatury, historii literatury, kultury języka polskiego i retoryki oraz historii kina powszechnego.

dr Anna Frątczak – medioznawczyni i etyczka. Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Kierowniczka Ośrodka Badań nad Wielokulturowością, Mniejszościami i Wykluczeniem w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Wydarzenie odbędzie się w Bibliotece MOCAK-u. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Przed wykładem, o godzinie 17.30, będzie miało miejsce otwarte oprowadzanie po wystawie Lukáša Houdka Hidźra – pomiędzy płciami. W tym dniu udział w oprowadzaniu oraz wykładzie w Bibliotece odbywa się w ramach biletu wstępu do Muzeum. Osoby zainteresowane samym wykładem obowiązuje opłata w wysokości 5 zł.