OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Instalacja czy obiekt?// Prace z Kolekcji MOCAK-u

Instalacja czy obiekt? Prace z Kolekcji MOCAK-u

18.10.2014 - 18.01.2015

Instalacje – ze względu na wymiary, trudność montażu oraz wymogi architektoniczne – nie są zbyt często pokazywane w ramach projektów kolekcyjnych. Na wystawie Instalacja czy obiekt? prezentowaliśmy kilkanaście prac ze zbiorów Muzeum. Część z nich nigdy wcześniej nie była wystawiana w MOCAK-u.

Instalacja jest efektem rozbicia dzieła sztuki, procesu zapoczątkowanego przez awangardy XX wieku. Powstaje poprzez zestawienie przedmiotów – specjalnie wykonanych lub gotowych – z przestrzenią. W  instalacji najważniejsze są relacje pomiędzy elementami lub metodami wprowadzonymi przez artystę a przestrzenią, która stanowi istotną część dzieła.
Obiekt z kolei jest wynikiem rozszerzenia definicji rzeźby. To forma przestrzenna, która rezygnuje ze szlachetności materiału i wirtuozerii ręki – aczkolwiek żadnej z tych rzeczy nie wyklucza. Najczęściej obiekt nie odnosi się do przestrzeni. Artyści lubią jednak przekraczać granice – również mediów – więc pojawiają się dzieła balansujące pomiędzy instalacją a obiektem.

Wystawa Instalacja czy obiekt? – w zakresie wyrażonym tytułem – analizowała problem płynności mediów w sztuce współczesnej. Pokazane na niej prace nie były podporządkowane żadnemu tematowi ani problemowi. Celem wystawy było pokazanie, jakie możliwości analityczne, krytyczne, również filozoficzne mają instalacja i obiekt. I jak wiele sztuka najnowsza zawdzięcza takim doświadczeniom.

Komentarzem podsumowującym zderzenie instalacji i obiektu była wystawa prac Mikołaja Smoczyńskiego Przedmiot, przestrzeń, fotografia w Galerii Alfa (również z Kolekcji MOCAK-u). Ten artysta budował instalacje, brutalnie ingerując w przestrzeń. Dodatkowo wprowadzał w nią obiekty specjalnie wykonane do danej pracy. Medium zwieńczającym te działania była fotografia, która w przypadku Smoczyńskiego stanowiła jedyne dzieło trwałe. Na wystawie pokazaliśmy autorskie dokumentacje (a właściwie interpretacje) instalacji oraz obiekty, które po nich pozostały – nieuważane przez artystę za dzieła samodzielne.

Informujemy, że czas trwania wystawy Instalacje czy obiekt? Prace z Kolekcji MOCAK-u zostaje skrócony do 18 stycznia.

Miejsce:
Poziom 0
Data wystawy:
18.10.2014 - 18.01.2015
Wernisaż:
17.10.2014 godz. 18
Artyści:
John Blake
Oskar Dawicki
Danny Devos
Paweł Freisler
Adam Garnek
Trevor Gould
Rolf Julius
Wolf Kahlen
Jerzy Kałucki
Karolina Kowalska
Robert Kuśmirowski
Piotr Lutyński
Małgorzata Markiewicz
Teresa Murak
David Rabinowitch
Kateřina Šedá
Peter Weibel
Kurator:
Monika Kozioł
Koordynator:
Martyna Sobczyk