OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Doodle Cook, czyli siedemnaście przepisów na dzieło sztuki własnej roboty// - Iwona Wojnarowicz

Doodle Cook, czyli siedemnaście przepisów na dzieło sztuki własnej roboty - Iwona Wojnarowicz

Hervé Tullet wydał swoją pierwszą książkę dla dzieci w 1994 roku. Od tego czasu, porzucając intratną branżę reklamową, całkowicie poświęcił się ilustrowaniu publikacji dla najmłodszych. Efektem jego pracy jest wydana w tym roku publikacja Doodle Cook. Książka pełna jest inspirujących przepisów na przygotowanie własnego abstrakcyjnego dzieła sztuki podawanego w formie wybornego dania dnia.

Na stronie tytułowej autor wprowadza czytelnika w arkana książki kucharskiej, tłumacząc młodemu odbiorcy zadania, których ten będzie miał okazję podjąć się na kolejnych stronach. Każda karta ma przygotowany pusty talerz gotowy na zapełnienie się wytworami wyobraźnimałego kucharza. Autor mobilizuje również do jak największej ilości prób i ćwiczeń na innych kartkach, tak by efekt końcowy był przemyślany i dobrze skonstruowany. Zachęca też, by wypróbowywać różne techniki i kolory, pozostawiając małemu twórcy decyzję w wyborze najlepszych rezultatów swojej pracy.

Każdy z siedemnastu przepisów ma inny stopień trudności. Wykorzystuje także różne środki malarskie. Okraszone humorem proste komunikaty prowadzą czytelnika krok po kroku do efektu końcowego. Za pomocą porcji okręgów i szczypty kolorów, zaczynając od prostych figur geometrycznych, wraz z praktyką, opanowywaniem coraz to nowych kształtów i coraz trudniejszych form, aż po skomplikowane ich układy, autor zachęca młodego czytelnika do rozwijania swoich umiejętności i wyobraźni.

Książka w sposób błyskotliwy wprowadza  najmłodszych w świat sztuki abstrakcyjnej, pokazując im, jak operując prostymi kształtami, tworzyć własne kompozycje, których forma może, a nawet powinna kojarzyć się z przedmiotami z najbliższego otoczenia. Publikacja obrazuje bliskość między sztuką wysoką a codziennym życiem, burząc bariery, jakie próbowano stawiać między rzekomo skomplikowaną sztuką a jej odbiorcą. Wędrując poprzez kolejne karty, młody czytelnik rozwijać będzie swobodnie swoją rękę, wyobraźnię i umiejętność abstrakcyjnego myślenia.

Książka Doodle Cook, obok wielu innych wydawnictw związanych ze sztuką i przeznaczonych dla dzieci, dostępna jest w MOCAK Bookstore.

 

Iwona Wojnarowicz (ur. 1985) - absolwentka historii sztuki na UJ. W MOCAK-u odpowiedzialna za kwestie inwentaryzacji, digitalizacji i opracowania zbiorów, audiodeskrypcji oraz dostosowania projektów artystycznych do potrzeb odbiorców niepełnosprawnych. Jedna z koordynatorek warsztatów edukacyjnych realizowanych przez Muzeum.

 

Hervé Tullet

Doodle Cook

40 stron, oprawa miękka

Phaidon Press Limited

London 2011

ISBN 978-0714862279