OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Plath i Hughes dla dzieci// - Kamila Kowerska

Plath i Hughes dla dzieci - Kamila Kowerska

Wielbicielom literatury z pewnością nie trzeba przedstawiać postaci Sylvii Plath i Teda Hughesa, małżeństwa wybitnych pisarzy i poetów  XX wieku. Mało kto natomiast zna ich jako autorów książek dla dzieci. A szkoda, bowiem Garnitur na każdą okazję Plath oraz Timmy the Tug Hughesa i Jima Downera dawno już powinny znaleźć się w kanonie literatury dziecięcej. Obie książki zostały opublikowane już po śmierci autorów, odnalezione przypadkowo przez ich spadkobierców.

Dla czytelników Sylvii Plath sporym zaskoczeniem może być, że Garnitur na każdą okazję jest książką adresowaną do dzieci i rodziców. Okazuje się jednak, że i w tym gatunku autorka wyśmienicie się odnalazła.

Mały Max Nix, główny bohater opowieści, mieszka z rodzicami i sześcioma braćmi w skrytym pośród zaśnieżonych szczytów Winkelburgu. Jego największym marzeniem jest garnitur. Tylko on, będąc najmłodszym mężczyzną w rodzinie, nie posiada tego elementu męskiej garderoby.  Pewnego dnia do domu Nixów listonosz przyniósł paczkę, a w niej „wełniany, włochaty, nowiuteńki, musztardowożółty” garnitur.  Nie było to jednak zwyczajne ubranie…

Historia Maxa jest pozycją obowiązkową w domowej biblioteczce. Prostą na pozór historię Plath opisuje przewrotnie i z dużą dawką humoru. Przede wszystkim jednak jest to książka niepretensjonalna i napisana bez maniery, co sprawia, że w trakcie jej lektury również rodzice mają okazję szczerze się uśmiechnąć. Całość opowieści dopełniają  ciekawe ilustracje Agnieszki Skopińskiej.

Timmy the Tug Teda Hughesa i Jima Downera, co prawda, nie ukazała się jeszcze w języku polskim, jednak niesamowita historia jej powstania i ciekawa fabuła sprawiają, że nie sposób o niej nie wspomnieć. Napisana w latach 1953–1956, po raz pierwszy wydana została dopiero w roku 2009 nakładem wydawnictwa Thames & Hudson. Timmy the Tug powstała z inicjatywy Downera, który chcąc zaimponować swojej narzeczonej, w tajemnicy przed nią stworzył ilustracje i ułożył rymowankę.  Następnie poprosił swojego przyjaciela Teda Hughesa o opinię. Ten z właściwymi sobie szczerością i uszczypliwością, tak dobrze znanymi z jego poezji, odpowiedział, że ilustracje podobają mu się, ale tekst sam napisze od początku. Pożyczył więc od Downera manuskrypt z oryginałami rysunków i już nigdy go nie zwrócił. Pięćdziesiąt lat później, Carol Hughes, ostatnia żona Teda, porządkując archiwum zmarłego męża, natrafiła na Timmy the Tug i zwróciła manuskrypt Downerowi. Ten zaś ze zdziwieniem stwierdził, że Hughes faktycznie napisał swoją wersję tekstu.

W ten oto sposób powstała  przejmująca, pięknie ilustrowaną rymowanka o małym statku holowniczym z wielkimi marzeniami, która podobnie jak Garnitur na każdą okazję rozbudzi wyobraźnię, dostarczy prawdziwej  rozrywki, a tym którzy wgłębią się w jej warstwę metaforyczną, da spory zastrzyk pewności siebie.

 

Kamila Kowerska (ur. 1987) – absolwentka historii, studentka zarządzania kulturą UJ. Kierownik MOCAK Bookstore.

 

Sylvia Plath

Garnitur na każdą okazję

49 stron, oprawa twarda

Wydawnictwo Dwie Siostry

Warszawa 2012

ISBN 978-83-608-5007-7

 

Jim Downer i Ted Hughes

Timmy the Tug

39 stron, oprawa twarda

Thames & Hudson

Londyn 2009

ISBN 978-0-500-514962