OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Katalogi

Katalogi

34477d7c63.jpg - 37123

Jakub Julian Ziółkowski. Jesteście moi

Pierwsza obszerna publikacja poświęcona sztuce Jakuba Juliana Ziółkowskiego (1980), jednego z najważniejszych współczesnych polskich artystów. Przedstawiamy wybór jego prac z lat 2007–2023.

75ca2ebb51.jpg - 36777

Artyści z Krakowa. II Grupa Krakowska

Publikacja podzielona jest na dwie części. W pierwszej znajduje się wybór cytatów na temat II Grupy Krakowskiej, przedrukowane w całości teksty Macieja Gutowskiego i Adama Walacińskiego, wspomnieniowy esej Marka Świcy, a także tekst Marii Anny Potockiej. Druga część publikacji zawiera fotografie i reprodukcje prac artystów.

Okładka publikacji //Janina Turek. Zapiski codzienne//

Janina Turek. Zapiski codzienne

Pierwsza publikacja w całości poświęcona Janinie Turek – mieszkance krakowskiego Podgórza oraz autorce prowadzonego w tajemnicy nieprzerwanie w latach 1943–2000 Dziennika. Wydawnictwo po raz pierwszy daje możliwość samodzielnego zajrzenia do notatników Turek oraz śledzenie złożoności stworzonego przez nią systemu.

Okładka publikacji //Bruno Schulz: Sex-Fiction//

Bruno Schulz: Sex-Fiction

Prezentujemy Schulza nie jako fetyszystę i masochistę, tylko jako człowieka o nieposkromionej fantazji i swobodzie skojarzeń. Publikacja zawiera teksty kuratora, znanych schulzologów Jerzego Jarzębskiego i Piotra Millatiego oraz kalendarium Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Ich dopełnienie stanowi profesjonalna analiza psychologiczno-psychiatryczna.

a721f53e8c.jpg - 36191

Franciszek Orłowski. Ta krew jest dla ciebie

Katalog wystawy oprócz dokumentacji projektu zawiera między innymi esej W.J.T. Mitchella Migracja, prawo i obraz. Uchylić zasłonę niewiedzy.

ea8995ea44.jpg - 35587

Wisława Szymborska. Kolaże – wydanie trzecie

Wisława Szymborska. Kolaże to publikacja prezentująca mniej znaną część twórczości Wisławy Szymborskiej – kolaże w formie pocztówek, które poetka przez lata rozsyłała znajomym. O tych minimalistycznych kompozycjach piszą Małgorzata Baranowska, Maria Anna Potocka, Michał Rusinek. Katalog zawiera także wywiad z Ryszardem Krynickim. W publikacji zamieszczono blisko 150 reprodukcji prac Wisławy Szymborskiej.

04b149dfaa.jpg - 35145

Polityka w sztuce

Polityka w sztuce to dziesiąta wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której łączymy sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi. Każda wystawa prezentuje wiele interpretacji i aspektów wybranego tematu. Katalog wystawy zawiera reprodukcje prac blisko 70 artystów oraz teksty autorstwa między innymi Jana Woleńskiego, Janusza Palikota i Marcina Matczaka.

f02a44bd94.jpg - 35102

Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu

Publikacja prezentuje wypowiedzi świadków Zagłady i ich potomków. Zawiera 14 portretów wraz z fragmentami osobistych wspomnień o Holokauście.

8ab8d3d453.jpg - 33124

Współczesne modele realizmu

Termin „realizm” pojawił się w drugiej połowie XIX wieku. Niemniej zjawisko przedstawienia realistycznego dotyczy wszystkich epok w historii sztuki. W popularnym odbiorze wierne odwzorowanie rzeczywistości jest traktowane jako „dobra sztuka”. Jednak artystom nie o to chodzi. Oni wykorzystują dialog z obrazami realnymi, aby na ich „ciele” budować własne idee. Katalog towarzyszący wystawie zawiera między innymi teksty Marii Poprzęckiej, Marii Anny Potockiej oraz bogatą część ilustracyjną.

3979c4b61f.jpg - 33010

Krzysztof Wodiczko. Niebo nad Krakowem. LGBT mówi

Polsko-angielska publikacja towarzyszy dronowemu pokazowi Krzysztofa Wodiczko na Rynku Głównym w Krakowie. Wydawnictwo podzielone jest na trzy części. W pierwszej znajdują się esej kuratora projektu Marii Anny Potockiej, manifest artysty i tekst koordynatora społeczności Krzysztofa Marchlaka. Druga część zawiera transkrypcje wypowiedzi uczestników projektu. Ostatnia dotyczy technicznych i środowiskowych przygotowań do projektu.