Kino letnie w MOCAK-u | //Jedz i pij, kobieto i mężczyzno//
Kino letnie w MOCAK-u | Jedz i pij, kobieto i mężczyzno
23.08.2024 godz. 21
Opublikowano: 22.05.2024
Tradycyjnie w trakcie wakacji MOCAK zaprasza na wieczorne seanse filmowe. Tegoroczna edycja towarzyszy wystawie Jedzenie w sztuce.
PEŁNY PROGRAM KINA LETNIEGO >>
Pokazy odbywać się będą w piątki od 5 lipca do 30 sierpnia w podcieniach Muzeum. Wstęp 10 zł, bilety do nabycia w kasie Muzeum przed seansem oraz online. Bilety zostaną wysłane na wskazany adres e-mailowy po zaksięgowaniu wpłaty.
Kurator kina: Adrian D. Kowalski
Obowiązek informacyjny dla uczestników projekcji kinowej >>
Regulamin kina letniego >>
23 sierpnia, piątek, godz. 21
Jedz i pij, kobieto i mężczyzno
Yin Shi Nan Nu
Tajwan, USA, 1994
reż. Ang Lee
2 h 3 min
Język mandaryński, napisy polskie
Trzeci fabularny film Anga Lee wieńczy jego tak zwaną trylogię tajwańską, w której reżyser ukazuje społeczno-kulturowe konsekwencje spotkania Wschodu i Zachodu. Główny bohater, pan Chu, emerytowany mistrz kuchni, jest wdowcem mieszkającym z trójką córek, które coraz bardziej się od niego oddalają. Życie rodziny obraca się wokół celebracji wystawnego niedzielnego obiadu, podczas którego, jak w niemal uświęconym rytuale, omawiają swoje sprawy – z dala jednak od prawdy o uczuciach, którą kryje każdy z bohaterów. Co gorsza, Chu powoli traci nie tylko smak, ale też kontakt z gwałtownie zmieniającym się światem, symbolizowanym przez powracające sceny z ruchliwych ulic w Tajpej przeciwstawiane intymnym sekwencjom przygotowywania posiłków. Rodzinny kryzys nieuchronnie prowadzi do katharsis – wybuchu skrywanych przez lata żalów i lęków, który będzie miał miejsce w kluczowym miejscu: przy rodzinnym stole. Kuchnia w filmie Anga Lee to ekwiwalent wyrażania uczuć, a jednocześnie szczególnego rodzaju forma spełnienia, komunikacji, zaspokojenia głodu miłości, który odczuwają wszyscy członkowie rodziny. Miłość, katalizator wewnętrznego wyzwolenia, jest tu niezbędną częścią życia, podobnie jak jedzenie i picie – do czego nawiązuje tytuł filmu będący chińskim porzekadłem o najważniejszych ludzkich potrzebach.
Zwiastun: youtube.com/watch?v=l7pKpO8NErU