OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Konferencja //Kierujemy na sztukę! Dobre praktyki w edukacji kulturalnej//

Konferencja Kierujemy na sztukę! Dobre praktyki w edukacji kulturalnej

26 kwietnia 2013 roku roku w MOCAK-u odbyła się konferencja poświęcona współczesnej edukacji kulturalnej ukierunkowanej na sztukę. Celem konferencji była wymiana doświadczeń pomiędzy różnymi ośrodkami kultury, promowanie dobrych praktyk edukacyjnych i wzmocnienie świadomości społecznej odnośnie do znaczenia edukacji artystycznej.

Konferencja składała się z trzech bloków tematycznych. W ramach każdego z nich odbyło się pięć dziesięciominutowych wystąpień poświęconych konkretnym projektom edukacyjnym stanowiącym wartościowy, inspirujący przykład współczesnej edukacji artystycznej.

W ramach pierwszego z bloków, zatytułowanego Sztuka edukacji, zostały zaprezentowane projekty edukacyjne realizowane przez artystów bądź w ścisłej współpracy z nimi. Taka forma pracy wynika z dzielonego przez wielu współczesnych edukatorów przekonania, że projekty nie powinny opierać się na jednostronnym przekazie wiedzy, powinny natomiast być interaktywne i twórcze.

Panel prowadziła Agata Tecl z CSW „Kronika” w Bytomiu, uczestniczyły w nim natomiast Patrycja Mastej (Muzeum Współczesne Wrocław), Marta Skowrońska (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Monika Dylewska (Muzeum Narodowe w Krakowie) i Dorota Ogrodzka (Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy).

Blok Kultura dla wszystkich pozwolił na prezentację projektów edukacyjnych adresowanych do grup, które są zagrożone różnymi formami ekskluzji społecznej. Działania adresowane do bardzo małych dzieci, pacjentów szpitali psychiatrycznych, osób niewidomych, uchodźców, osób z niepełnosprawnością intelektualną lub grup dotkniętych ubóstwem stają się obecnie standardowym obszarem działań instytucji kultury oraz organizacji zajmujących się sztuką.

Panel prowadziła Zofia Kerneder (MOCAK), uczestniczyli w nim natomiast Magdalena Godlewska (Galeria Arsenał w Białymstoku), Karolina Stańczak i Ewa Marcinek (Centrum Kultury Wrocław Zachód), Anna Zdzieborska i Paulina Celińska (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa), Michał Grabowski (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku) i Beata Zuba, realizatorka projektu Tam.

Ponad podziałem egalitarne–elitarne był blokiem, w ramach którego zostały zaprezentowane akcje społeczno-artystyczne i wydarzenia edukacyjne, które skupiły wokół siebie duże grupy ludzi niekoniecznie na co dzień pasjonujących się sztuką. Panel, podzielony na dwie części, prowadziły Łucja Piekarska-Duraj z Małopolskiego Instytutu Kultury i Elżbieta Sala z MOCAK-u. Uczestnicy: Anna Owsiany (Fundacja Grupa Twórcza), Barbara Sroka (Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk), Aneta Zasucha (BWA w Katowicach), Marianna Otmianowska (Muzeum Narodowe w Warszawie), Anna Meronk (CSW Łaźnia w Gdańsku), Anna Bargiel (Bunkier Sztuki w Krakowie), Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan (Galeria Dizajn – BWA Wrocław), Maja Dobiasz (Stowarzyszenie Katedra Kultury – Kolektyw Terenowy, Warszawa), Natalia Zamilska (Fundacja Kultury Audiowizualnej Strefa Szarej, Cieszyn) i Maria Cibicka (Arteteka, WBP w Krakowie).

OTWARTA PRZESTRZEŃ EDUKACJI

Równolegle z częścią zamkniętą konferencji odbyły się wydarzenia dostępne dla wszystkich odwiedzających tego dnia MOCAK.

W przestrzeni Biblioteki MOCAK-u można było obejrzeć prezentacje multimedialne dotyczące edukacji sztuki. Przygotowali je:

Joanna Boniecka, działalność indywidualna, Kraków
Małgorzata Cebulska, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk
Józef Chyży i Ignacy Nowodworski, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
Iwona Gołaj, Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Maria Macięga, Zespół Szkół Publicznych w Wysokiej
Magdalena Mazik, Biblioteka MOCAK-u, Kraków
Bogna Matwijów, Ryszard Kopciuch-Maturski, Stowarzyszenie Centrum UNESCO, Kraków
Małgorzata Nowak, Contemporary Art with Kids
Marta Ogrodzińska-Miłoszewska, Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ, Warszawa
Łucja Piekarska-Duraj, Małopolski Instytut Kultury, Kraków
Małgorzata Różańska, Stowarzyszenie Willa Decjusza, Kraków
Sylwia Rybacka, Muzeum Narodowe w Kielcach
Justyna Sławik, Justyna Mazur, Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie
Katarzyna Solińska, Centrum Dziedzictwa Szkła, Krosno
Grażyna Skalniak, Dom Kultury „Podgórze”, Kraków
Beta Wąsowska, inicjatywa indywidualna, Tychy
Kamil Wnuk, Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia w Poznaniu oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie