OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Konferencja prasowa //Dotknij sztuki. O edukacji poprzez inne zmysły niż wzrok//

Konferencja prasowa Dotknij sztuki. O edukacji poprzez inne zmysły niż wzrok

17 listopada w MOCAK-u odbyła się konferencja prasowa Dotknij sztuki. O edukacji poprzez inne zmysły niż wzrok, poświęcona zagadnieniom udostępniania sztuki osobom z dysfunkcjami wzroku oraz niekonwencjonalnym narzędziom wspierającym edukację w muzeum. Konferencja prowadzona była przez przedstawiciela Działu Edukacji MOCAK-u Karinę Jarzyńską a udział w niej wzięli Zofia Kerneder-Giemborek, konserwator sztuki współczesnej w MOCAK-u, Jacek Więckowski i Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier oraz Anna Jankowska z Fundacji Siódmy Zmysł.

Konferencję rozpoczęto podsumowaniem dotychczasowych działań MOCAK-u na obszarze udostępniania sztuki osobom niewidomym i sposobów pozawizualnego prezentowania sztuki. Pokazane zostały dwa filmy dokumentujące wydarzenia, które miały miejsce w MOCAK-u: warsztaty z Robertem Kuśmirowskim oraz projekt Graboszyce z Rafałem Bujnowskim, zrealizowany z pomocą Fundacji Kultury Bez Barier. O współpracy MOCAK-u z tą fundacją mówiła Zofia Kerneder-Giemborek, przedstawiając wyzwania, jakie stawia przed konserwatorem sztuki udostępnianie dzieł w sposób niekonwencjonalny. Robert Więckowski i Anna Żórawska opisali działalność Fundacji Kultury Bez Barier, która współpracując z muzeami, teatrami i kinami, pomaga instytucjom we wdrażaniu projektów i udogodnień dla osób z dysfunkcją wzroku. Jednym z najważniejszych aspektów takiej współpracy jest opracowanie audiodeskrypcji do dzieł sztuki bądź spektakli. Takie audiodeskrypcje zostały stworzone również dla wybranych prac z Kolekcji MOCAK-u.

Anna Jankowska przedstawiła program Open Art – Sztuka współczesna dla wszystkich nad którym pracuje prowadzona przez nią Fundacja Siódmy Zmysł. Projekt obejmujący współpracę z MOCAK-iem, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Muzeum Narodowym w Warszawie ma na celu stworzenie aplikacji na smartfony i tablety, która ułatwi poznawanie sztuki osobom z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Multimedialny przewodnik po dziełach sztuki współczesnej znajdujących się w tych instytucjach ma wykorzystać materiały zarówno wizualne jak i audiowizualne w kilku językach i służyć osobom z dysfunkcjami,  umożliwiając wszystkim użytkownikom poznawanie sztuki na innych płaszczyznach.

Konferencji towarzyszyła prezentacja materiałów MOCAK-u stworzonych z myślą o osobach niewidomych, takich jak tyflografiki do dzieł z Kolekcji oraz z wystaw czasowych, a także katalogów w języku Braille’a do wystaw Sport w Sztuce, Ekonomia w Sztuce oraz Kolekcja MOCAK-u.