OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Konferencja //W poszukiwaniu integracji. Praca z uczniem z zaburzeniami psychicznymi//

Konferencja W poszukiwaniu integracji. Praca z uczniem z zaburzeniami psychicznymi

21.03.2015 godz. 12

Opublikowano: 03.03.2015

W dniach 21–22 marca Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Krakowie, MOCAK i Stowarzyszenie Pedagogów i Terapeutów SPiT organizują konferencję dedykowaną pamięci Profesor Marii Orwid – lekarza psychiatry, prekursorki terapii rodzinnej.

Konferencja stawia w centrum integrację różnych perspektyw w pracy z dziećmi i młodzieżą zmagającymi się z problemami psychicznymi. Jako spotkanie specjalistów z różnych dziedzin, między innymi pedagogów, psychologów, lekarzy psychiatrów i przedstawicieli instytucji kultury, pozwoli na podjęcie refleksji nad możliwościami współpracy oraz polepszeniem działań mających na celu pomoc młodym ludziom.

Konferencję rozpocznie wykład prof. Jacka Bomby zatytułowany: Zespół wielozawodowy w leczeniu adolescentów i opiece nad nimi. Obrady podzielone będą na cztery, główne panele: Integracja – ciało i psychikaIntegracja poprzez sztukęIntegracja – system: rodzina, szkoła, grupaIntegracja – emocje i poznanie.

Spotkaniu specjalistów towarzyszyć będą dwie wystawy. Na pierwszej z nich, zlokalizowanej w Bibliotece MOCAK-u, zaprezentowane zostaną prace uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Krakowie. Będzie ona stanowiła interesujące poszerzenie pola dyskusji na temat roli sztuki w integracji psychicznej. Pokażemy prace uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum wykonane w technice kolażu na zajęciach wychowawczych, kółku plastycznym oraz na warsztatach w ramach współpracy z MOCAK-iem. Podczas zajęć w Muzeum uczniowie szkoły tworzyli prace inspirowane dziełami między innymi Jiříego Kolářa , Nikifora Krynickiego, Krzysztofa Krauzego, Edwarda Dwurnika, Aliny Dawidowicz, Wisławy Szymborskiej, Władysława Hasiora. Powstały także książki inspirowane prezentowanymi w Muzeum art bookami.

Na drugiej wystawie pokażemy prace Mariana Szulca – artysty, fotografa, wieloletniego partnera Marii Orwid – znajdujące się w Kolekcji MOCAK-u. Twórczość wywodzącego się kręgów krakowskiej Państwowej Szkoły Rzemiosła Artystycznego artysty nie jest szeroko znana. Brał on udział w kuratorowanej przez Mieczysława Porębskiego I Wystawie Sztuki Nowoczesnej 19 grudnia 1948 roku w Pałacu Sztuki w Krakowie. Prace Szulca zaprezentowane zostaną w Bibliotece MOCAK-u w bezpośrednim sąsiedztwie Biblioteki Mieczysława Porębskiego. Więcej informacji o wystawie >>>

Konferencji będzie towarzyszyć również akcja charytatywna, z której dochód zostanie przekazany na rzecz dalszych zajęć terapeutyczno-wychowawczych z uczniami.

Maria Orwid (1933–2009) polska lekarka psychiatra. Pracowała w Katedrze Psychiatrii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego jako specjalistka w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz psychoterapii. Uznawana za prekursorkę terapii rodzinnej w Polsce. Wraz z Antonim Kępińskim stworzyła tak zwany program oświęcimski, który był jednym z pierwszych na świecie opracowań dotyczących traumy byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Autorka licznych publikacji, między innymi: Psychiatria dzieci i młodzieży (1996, wraz z Kazimierzem Pietruszewskim) oraz Przeżyć… i co dalej (2006).

Na zdjęciu Maria Orwid, dzięki uprzejmości Ewy Domagalskiej-Kurdziel

Marian Szulc (1922–1996) malarz, scenograf, fotograf. W czasie wojny studiował na wydziale malarstwa dekoracyjnego krakowskiej Kunstgewerbeschule, następnie uczył się scenografii w „Studio” przy Starym Teatrze pod kierunkiem Andrzeja Pronaszki. Absolwent wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po wojnie związał się z kręgami teatru konspiracyjnego Tadeusza Kantora i Grupą Młodych Plastyków w Związku Literatów w Krakowie. W 1948 roku uczestnik I Wystawy Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Sztuki w Krakowie. Autor licznych scenografii teatralnych, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Prace Szulca znajdują się z zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu, w Muzeum Sztuki w Łodzi, w Muzeach Okręgowych w Bydgoszczy, Chełmie, Radomiu i Toruniu, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niepołomicach w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Więcej informacji: www.konferencja-integracja.pl

Konferencja W poszukiwaniu integracji. Praca z uczniem z zaburzeniami psychicznymi
Data:
21–22.3.2015, godz. 12
Miejsce: MOCAK, sala audiowizualna