OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Krzysztof Penderecki. Partytura i ogród//

Przejdź do wystawy

Krzysztof Penderecki. Partytura i ogród

Przedstawiamy katalog wystawy poświęconej Krzysztofowi Pendereckiemu, prezentowanej w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki od maja do września 2021 roku.

W publikacji znajdują się teksty Marii Anny Potockiej i Marka Stachowskiego oraz tekst opracowany przez M.A. Potocką na podstawie wypowiedzi Krzysztofa Pendereckiego.

„Niezależnie od tego, jaka jest czy jaka będzie muzyczna funkcja nutowo-wizualnych prac Krzysztofa Pendereckiego, można na nie również spojrzeć jak na skończone kompozycje wizualne. W takim momencie znika pytanie, co one otwierają. Ważne staje się źródło, z którego wynikają. Tym źródłem jest człowiek, który swoje emocje wkomponowuje w porządek i próbując uchwycić jakąś tajemnicę – ujawnia niecierpliwą energię” – pisze w katalogu Maria Anna Potocka.

Część ilustracyjna publikacji zawiera prace Krzysztofa Pendereckiego: wybrane partytury oraz szkice ogrodu, a także zdjęcia dworu i parku w Lusławicach wykonane przez Bartka Barczyka, Marka Bebłota i M.A. Potocką. W katalogu znajdują się również portrety Krzysztofa Pendereckiego autorstwa współczesnych artystów: Marcina Maciejowskiego, Bartka Materki i Beaty Stankiewicz, oraz wybrane fotografie Mariana Eilego z cyklu Rewizyta – Salvador Dali u Państwa Pendereckich.

Krzysztof Penderecki
(1933-2020) – kompozytor i dyrygent. W 1958 roku ukończył studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna) w Krakowie. W ciągu ponad 60 lat artysta stworzył ponad 150 utworów zróżnicowanych w zakresie technik kompozytorskich, gatunków i formy. Krzysztof Penderecki jest autorem oper, symfonii i utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, opraw chóralnych tekstów religijnych, a także utworów kameralnych i instrumentalnych.

Język publikacji: polski, angielski
Redakcja: Maria Anna Potocka
Teksty: Maria Anna Potocka, Marek Stachowski
Przekład: Ben Koschalka, Henryk Zwolski
Opracowanie redakcyjne: Anna Mirkowska, Mariusz Sobczyński, Magdalena Wołoszyn
Korekta tekstu angielskiego: Alicja Gorgoń, Ben Koschalka
Koncepcja graficzna, skład i DTP: Rafał Sosin
Liczba stron: 112
ISBN: 978-83-62224-86-9; 978-83-65851-45-1
Wydawcy: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Rok wydania: 2021

Katalog wydany w związku z wystawą zewnętrzną:
Krzysztof Penderecki Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki

Kurator:
Maria Anna Potocka
Bunkier Sztuki, Rynek Główny 20, Kraków, piwnice Pałacu Potockich
4.5.2021–26.9.2021

Kup teraz