//Książę sieci. Bruno Latour i metafizyka// – spotkanie wokół książki Grahama Harmana
Książę sieci. Bruno Latour i metafizyka – spotkanie wokół książki Grahama Harmana
13.12.2016 godz. 18
Opublikowano: 24.11.2016
MOCAK, Biblioteka kwartalnika „Kronos” oraz Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego zapraszają we wtorek 13 grudnia o godzinie 18 na spotkanie wokół książki Grahama Harmana Książę sieci. Bruno Latour i metafizyka w tłumaczeniu Grzegorza Czemiela i Marcina Rychtera. W spotkaniu wezmą udział: Ewa Drygalska, Marcin Rychter oraz Piotr Graczyk, a poprzedzi je wykład wprowadzający na temat Brunona Latoura wygłoszony przez Arkadiusza Półtoraka.
Książka Książę sieci stanowi wyjątkowe połączenie teorii aktora–sieci Brunona Latoura ze spekulatywnym realizmem Grahama Harmana oraz jego sprzymierzeńców. Jest fascynującą lekturą dla wszystkich zainteresowanych nowymi trendami w humanistyce, które pojawiają po przydługim postmodernistycznym intermezzo.
O ile Bruno Latour jest znanym i cenionym w Polsce filozofem, to Graham Harman reprezentujący awangardowy nurt realizmu spekulatywnego jeszcze nie doczekał się odpowiedniego rozgłosu. Realizm spekulatywny powstał w kwietniu 2007 roku. Jest współczesnym nurtem filozoficznym wyrosłym zarówno ze sprzeciwu wobec postmodernistycznego oddalenia od rzeczywistości oraz reprezentowanego przez neuronauki przekonania o niemożliwości uprawiania filozofii jako namysłu teoretycznego. Skupia między innymi takich myślicieli, jak Ray Brassier, Quentin Meillassoux, Graham Harman i L.R. Bryant. Chociaż różnią się filozoficznymi korzeniami i szczegółowymi rozstrzygnięciami, to łączy ich fundamentalne założenie, zgodnie z którym rzeczywistość jest nie tylko do pomyślenia, ale także istnieje niezależnie od myśli.
Graham Harman – profesor filozofii w Southern California Institute of Architecture, wcześniej wykładał na American University w Kairze. Jego najnowsze książki to Immaterialism: Objects and Social Theory (2016) i Bruno Latour: Reassembling the Political (2014). W roku 2013 ukazał się polski przekład jego Traktatu o przedmiotach.
Marcin Rychter – filozof, tłumacz, adiunkt w Zakładzie Filozofii Kultury Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor kwartalnika „Kronos”, współpracownik miesięcznika „Literatura na Świecie”. Autor przekładów książkowych: Traktat o przedmiotach Grahama Harmana (Warszawa 2013) i Nadzieja radykalna Jonathana Leara (Warszawa 2013) oraz wielu tekstów takich filozofów jak Nick Land, Adrian Johnston czy Ray Brassier. Pasjonat konceptualnej muzyki Johannesa Kreidlera.
Ewa Drygalska – doktorantka w Instytucie Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Laureatka Fulbright Junior Research Award na University of California w Los Angeles. Współredaktorka książki Kino afroamerykańskie. Twórcy, dzieła, zjawiska (2015). Publikowała w „Kwartalniku Filmowym”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Przeglądzie Kulturoznawczym”. Pomysłodawczyni podkastu Laboratorium.
Piotr Graczyk – filozof i tłumacz pracujący w Instytucie kultury UJ. Autor esejów o pisarstwie między innymi Fryderyka Nietzschego, Karola Marksa, Carla Schmitta, Warłama Szałamowa, Simone Weil, Witolda Gombrowicza, George’a Orwella, Michelle’a Houellebecqa, Wiktora Pielewina. Tłumaczył pisma Martina Heideggera, Carla Schmitta, Petera Sloterdijka. W 2008 roku ukazała się książka Robeta Zimmera Moraliści Europejscy. Przewodnik w jego tłumaczeniu. Od czerwca 2008 jest członkiem redakcji kwartalnika „Kronos”.
Arkadiusz Półtorak – doktorant w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania badawcze obejmują sztukę współczesną oraz teorię mediów. Stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz laureat ministerialnego programu „Diamentowy Grant” (2015). Kurator sztuk wizualnych, współorganizator projektu „Elementarz dla mieszkańców miast”. Regularnie publikuje teksty poświęcone sztuce współczesnej w magazynie „Szum”, pisał również dla „Fa-artu” i „MOCAK Forum”.