Marzec 2016
Marzec 2016
Marzec rozpoczęliśmy warsztatami dla podopiecznych Fundacji Szansa dla Niewidomych. Drugie spotkanie w ramach współpracy z tą Fundacją odbyło się w Bibliotece MOCAK-u, gdzie uczestnicy mieli okazję poznać zarówno historię Biblioteki Mieczysława Porębskiego, jak i książki artystyczne znajdujące się w Bibliotece. Spotkanie zamknęła część warsztatowa, podczas której, nawiązując do obrazu Paleta malarska Tomasza Ciecierskiego z Kolekcji MOCAK-u, uczestnicy zastanowili się nad plastycznymi wyobrażeniami kolorów i stworzyli paletę dotykowych skojarzeń.
13 marca odbyły się warsztaty dla dzieci Maski natury, których tematem były prace prezentowane na wystawie Artyści z Krakowa. Generacja 1980–1990 nawiązujące do świata przyrody. Dzieci zapoznały się między innymi z dziełami Ewy Juszkiewicz, Dawida Czycza oraz Kamila Kukli a następnie, wykorzystując mieszane techniki, stworzyły maski inspirowane poznanymi pracami i tematem natury.
W marcu w ramach programu Muzeum Przyjazne Seniorom odwiedzili MOCAK goście z Centrum Aktywności Seniora „Senior w Centrum” oraz z Klubu „Kuźnia” z Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Nowej Hucie. Obydwa spotkania dotyczyły nowej przestrzeni w Kolekcji MOCAK-u: instalacji Live Factory 2: Warhol by Lupa. Uczestnicy poznali historię zarówno nowojorskiej Factory Andy’ego Warhola i osób, które ją tworzyły, jak też spektaklu Krystiana Lupy Factory 2, angażując się w interaktywne zadania związane z fenomenem Factory i jego interpretacją.
W ramach Studenckiego Tygodnia Sztuki w MOCAK-u zorganizowane zostały oprowadzania po wystawie Artyści z Krakowa. Generacja 1980–1990 oraz warsztaty w Bibliotece MOCAK-u Nowa Przestrzeń Książki. Dały one możliwość zapoznania się z Biblioteką Mieczysława Porębskiego oraz zgromadzonymi w niej dziełami, w tym z książką artystyczną Zbigniewa Makowskiego. Studenci uczestniczący w warsztatach stworzyli karty do swoich własnych książek, wykorzystując skrawki gazet oraz technikę laminowania.
23 marca odbyły się warsztaty dla dzieci ze Stowarzyszenia „Parasol” pt. Emocjonalny autoportret, zaś 24 marca miało miejsce spotkanie pt. Obrazy twarzy inaugurujące Bezinteresowność sztuki – projekt skierowany do osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Grupa podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko” po raz pierwszy odwiedziła MOCAK i wzięła udział w warsztatach, tworząc swoje portrety i nadając im tytuły odpowiadające ich samopoczuciu.