OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Languages

Materiały edukacyjne i publikacje

Materiały edukacyjne i publikacje

Zachęcamy do zapoznania się ze specjalnie przygotowanymi materiałami edukacyjnymi dotyczącymi sztuki współczesnej oraz Kolekcji MOCAK-u. Materiały są skierowane do dzieci i młodzieży, można z nich korzystać w domu lub podczas wizyty w Muzeum. Mamy nadzieję, że będą ciekawym punktem wyjścia dla wspólnej podróży dzieci i dorosłych po świecie współczesnej sztuki.
„MOCAK” to skrót od angielskiej nazwy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (Museum of Contemporary Art in Krakow). A w jeszcze większym skrócie M, ale nie zwyczajne, tylko przypominające budynek Muzeum. Jeśli chcesz mieć miniaturkę MOCAK-u, możesz ją wykonać samodzielnie, wycinając i sklejając z papieru.

Takich brył można zrobić nawet kilka i układać je jak klocki. Kształty budynku można wydrukować też na różnokolorowych kartkach lub pomalować je, powycinać w nich otwory czy urządzić wewnątrz własne minimuzeum.

Treść zadania:
Maria Wegenke

Projekt graficzny:
Zofia Szczęsna (2012)

Połącz punkty, aby dowiedzieć się, co przedstawia ilustracja. Tym, którzy już odwiedzili MOCAK, ukaże się znajomy kształt. Można go następnie zamienić w coś zupełnie nowego (na przykład zwierzę lub maszynę), a dla jeszcze lepszego efektu – pokolorować.

Projekt graficzny:
Magdalena Sawicka (2012)

Treść zadania:
Maria Wegenke

Kontakt z dziełem sztuki u każdego odbiorcy wywołuje inne emocje. Budowanie znaczeń, a także pojawiające się skojarzenia i refleksje to pierwszy krok do stworzenia interpretacji. Analizując obiekt artystyczny, wykorzystujemy posiadaną wiedzę, ale posługujemy się także intuicją. Poniższa karta pracy przybliża zasady opisywania i analizy formalnej dzieł sztuki współczesnej.

Treść: Monika Smyła

Projekt graficzny: MOCAK

Architekt miał za zadanie zaprojektować dom dla Twojej rodziny, ale zapomniał o części mieszkalnej. Udało mu się ukończyć podłogę i sufit, ale Ty musisz za niego stworzyć brakującą część domu, w którym mógłbyś zamieszkać. Jak wyglądałby dom twoich marzeń? Co powinno go otaczać, abyś poczuł się jak u siebie? Stwórz własną wizję swojego idealnego domu przy użyciu farb, flamastrów, papieru lub innej techniki.

Projekt graficzny:
Barbara Mleczek i Aleksandra Mróz (2013)

Treść zadania:
Izabela Tybuś

Tutaj znajdziesz zdjęcia i opis pracy Dicka Higginsa >>>

Zadanie nr 1
Artysta Dick Higgins skomponował utwór muzyczny na orkiestrę i zapisał go w formie grafiki. Wymyśl własną piosenkę i pokoloruj obrazki tak, żeby ją przedstawić. Możesz śpiewać w trakcie malowania.

Zadanie nr 2
Przypatrz się obrazkom i zastanów się, z czym Ci się kojarzą. Jaki rodzaj muzyki Ci przypominają? Pokoloruj je zgodnie ze swoim pomysłem.

Projekt graficzny:
Magdalena Sawicka (2012)

Treść zadania nr 1:
Joanna Zbela

Treść zadania nr 2:
Dominika Machowska

Pola Dwurnik namalowała cykl obrazów olejnych pod tytułem Młodzi malarze krakowscy. Są to portrety artystów na tle ich obrazów zaprezentowane jako seria znaczków pocztowych.

Jak wyglądałby Twój znaczek? W przygotowanym szablonie umieść portret osoby, która jest dla Ciebie bardzo ważna. To może być bohater książki, postać z filmu albo ktoś z Twojej rodziny lub przyjaciół. Możesz przygotować kilka serii znaczków.

Tutaj znajdziesz zdjęcia i opis pracy Poli Dwurnik >>>

Projekt graficzny:
Magdalena Sawicka (2012)

Treść zadania:
Maria Wegenke

Artysta Rafał Bujnowski stworzył obraz Dzisiaj polecamy, który wygląda jak zwykła tablica stojąca przed sklepem. W rzeczywistości została namalowana farbami olejnymi na płótnie. Znajdziesz ją w MOCAK-u Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Teraz Ty stwórz swoją własną tablicę. Na pustym polu namaluj coś, co lubisz i co chciałbyś polecić swoim kolegom i koleżankom. Ile kosztuje ta rzecz? A może nie jest na sprzedaż?

Projekt graficzny:
Marlena Biczak (2012)

Treść zadania:
Joanna Zbela

Tutaj znajdziesz zdjęcia i opis pracy Rafała Bujnowskiego >>>

Artystka Maria Michałowska stworzyła serię prac, którą nazwała 7 kartek z kalendarza. Zostawiła trochę wolnego miejsca, aby ludzie, którzy będą oglądali dzieło, mogli na nim napisać, jak się dzisiaj czują.

Masz przed sobą dwie kartki z kalendarza. Najpierw opatrz je dzisiejszą datą, a następnie narysuj coś, co Ci się dzisiaj przydarzyło. Zachęć inne osoby do dorysowania czegoś na Twojej pracy. Im więcej rysunków, tym ciekawiej!

Projekt graficzny:
Magdalena Sawicka (2012)

Treść zadania:
Joanna Zbela

Tutaj znajdziesz zdjęcia i opis pracy Marii Michałowskiej >>>