OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

MOCAK Forum nr 1/2018 [14]

MOCAK Forum nr 1/2018 [14]

Nakładem MOCAK-u ukazał się 14. numer czasopisma „MOCAK Forum” zatytułowany Nacja – emigracja – globalizacja. Jego redaktorem prowadzącym jest Edwin Bendyk.

Punktem wyjścia do powstania tego numeru była dyskusja Nacja – emigracja – globalizacja. Sztuka i artyści w poszukiwaniu ojczyzny, zorganizowana przez Forum Przyszłości Kultury, która odbyła się w MOCAK-u w 2017 roku. Wzięli w niej udział: Edwin Bendyk (prowadzenie), Oskar Dawicki, Jürgen Kaumkötter, Tomasz Majewski. Rozmowę zainicjowało odczytanie manifestu Marii Anny Potockiej. Otwierają go słowa: „Globalizacja jest nieuchronnością. W obliczu jedynego wyjścia nie ma sensu popadanie we frustrację; należy mu wyjść naprzeciw. Pewne procesy trzeba opanować, a inne zrozumieć; to zadanie dla ekologii, polityki i kultury. Ludzkość nie przetrwa, jeżeli nie stworzy wspólnego systemu zarządzania Ziemią – jej klimatem, zasobami i nadmiernym zaludnieniem. Globalne otwarcie wymaga od nas pokochania obcego i polubienia inności”. Manifest ten, w rozbudowanej formie, można przeczytać w najnowszym „MOCAK Forum”.

Główna część numeru składa się z trzech części: Manifesty, Procesy oraz Świadectwa, interwencje, projekty. Do ich współtworzenia zostali zaproszeni między innymi: Bartosz Frąckowiak, Katarzyna Kajdanek, Basil Kerski, Aneta Kyzioł, Radek Nowacki, Agata Pyzik, Jana Shostak, Urszula Schwarzberg-Czerny, Anna Smolar.

Stałym elementem czasopisma są eseje wizualne autorstwa artystów. W najnowszym numerze „MOCAK Forum” Joanna Rajkowska porusza kwestię azylu dla uchodźców w Saksonii, a Alicja Biała w serii kolaży przedstawia narrację o Polsce.

W części dotyczącej działalności MOCAK-u znajduje się rozmowa z Josefem Kloppenborgiem, który przez ponad 20 lat gromadził prace abstrakcyjne polskich autorów. Kolekcja ta obecnie należy do zbiorów Muzeum.

Autorką okładki jest Jana Shostak.

„MOCAK Forum” to projekt wydawniczy MOCAK-u. Pismo ma charakter interdyscyplinarny. Każde wydanie jest poświęcone jednemu tematowi, który nawiązuje do wystaw pokazywanych w Muzeum. Magazyn zawiera wywiady z czołowymi postaciami ze świata kultury, artykuły, felietony oraz eseje wizualne. Stałymi elementami są również: okładka autorstwa młodego twórcy, wkładka edukacyjna oraz teksty dotyczące działania Muzeum. Do tej pory ukazało się 15 numerów „MOCAK Forum”, w tym numer specjalny w języku angielskim – „Memory of the Holocaust”. Okładki czasopisma projektowali między innymi: Michał Zawada, Jan Szewczyk, Kama Sokolnicka, Michał Grochowiak i Konrad Smoleński. Obecnie magazyn ukazuje się w nakładzie 400 egzemplarzy. Magazyn jest dystrybuowany w kilkudziesięciu księgarniach specjalistycznych na terenie całej Polski oraz w salonach sieci Empik. Funkcję redaktor naczelnej pisma pełni Monika Kozioł.

Numer dostępny w MOCAK Bookstore, online i w salonach Empik.