OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Nagroda Fundacji Lebendige Stadt dla MOCAK-u

Nagroda Fundacji Lebendige Stadt dla MOCAK-u

Opublikowano: 19.09.2014

18 września 2014 podczas konferencji Inteligentne miasto w Essen Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK otrzymało wyróżnienie w konkursie Fundacji Lebendige Stadt.

Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych projektów związanych z architekturą, przestrzenią lub wydarzeniami kulturalnymi miast, które przyczyniają się do pobudzenia rozwoju i budowania swojej marki oraz zwiększenia identyfikacji mieszkańców z ich historią i kulturą.
Na konkurs wpłynęło 437 aplikacji. MOCAK został wyróżniony, znajdując się w szóstce nagrodzonych projektów. Wygrana wyniosła 1000 euro.

Fundacja Lebendige Stadt działa od 2000 roku. Jej celem jest dążenie do zachowania różnorodności funkcjonalnej centrów metropolii, które są obszarem kulturalnej aktywności, miejscem pracy oraz przestrzenią do życia. Fundacja jest także ważnym źródłem inspiracji oraz umożliwia wymianę wiedzy i doświadczeń między miastami.

Nagroda Fundacji Lebendige Stadt przyznawana jest raz w roku w uznaniu dla innowacyjnych projektów obywatelskich, ze szczególnym uwzględnieniem projektów o znaczeniu kulturalnym lub artystycznym.

W uzasadnieniu wyróżnienia przyznanego MOCAK-owi podkreślono między innymi proces rewitalizacji terenu związany z budową Muzeum. Integracja z otoczeniem naznaczonym historycznie powiodła się dzięki udanemu powrotowi do tożsamości tej części miasta. Muzeum współpracuje ściśle ze szkołami, realizując programy edukacyjne, imprezy i warsztaty. Za pośrednictwem sztuki Muzeum łączy przeszłość Zabłocia z teraźniejszością oraz wspiera identyfikację mieszkańców dzielnicy z resztą miasta.

Strona Fundacji Lebendige Stadt >>>