OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Narysował, namalowała.// Warsztaty z Patrykiem Lutrzykowskim

Narysował, namalowała. Warsztaty z Patrykiem Lutrzykowskim

W niedzielę 18 października 2015 odbyły się kolejne warsztaty z cyklu Twórcza Kolekcja, tym razem skierowane do starszych dzieci i młodzieży, prowadzone przez artystę grafika Patryka Lutrzykowskiego.

Na początku spotkania uczestnicy zostali zaproszeni do wybrania i następnie pokolorowania ilustracji z pracy Lutrzykowskiego Gender. Kolorowanka dla dzieci (2014), prezentowanej w MOCAK-u w ramach wystawy On/a. Rysunki przedstawiały kilkanaście postaci w rolach przekraczających stereotypowe wyobrażenia na temat poszczególnych płci. Indywidualnie przekształcone rysunki stały się częścią dwóch wspólnie wykonanych wielkoformatowych kolaży. Do postaci stworzonych przez artystę uczestnicy warsztatów różnymi technikami dorysowywali i dopisywali własne osoby oraz historie, poszerzając w ten sposób ich kontekst i interpretując je. Druga część spotkania odbyła się na wystawie Kolekcji MOCAK-u, gdzie uczestnicy wraz z artystą i edukatorami przyjrzeli się wybranym pracom, między innymi serii obrazów Jadwigi Sawickiej, szukając w nich krytycznych odniesień do kulturowych uwarunkowań płci.

Patryk Lutrzykowski – fotografia, rysunek. Absolwent wzornictwa przemysłowego (specjalizacja: komunikacja wizualna) na Politechnice Koszalińskiej. Obecnie student Międzywydziałowego Instytutu Nauk o Sztuce Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, specjalizacja: krytyka artystyczna. Autor pracy Gender. Kolorowanka dla dzieci (2014), prezentowanej w MOCAK-u na wystawie On/a.