OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Noc Muzeów w MOCAK-u

Noc Muzeów w MOCAK-u

18.05.2018 godz. 18

Opublikowano: 11.05.2018

W piątek 18 maja zapraszamy na Noc Muzeów do MOCAK-u! Zwiedzający będą mogli zobaczyć wszystkie wystawy oraz wziąć udział w wydarzeniach zorganizowanych specjalnie z tej okazji.

Tego dnia Muzeum będzie otwarte wyłącznie od godziny 18 do 1 w nocy. Ostatnie wejście na ekspozycję o godzinie 0.30. Wstęp wolny.

Program

Oprowadzania:

Biblioteka Mieczysława Porębskiego, godz. 19
Biblioteka Mieczysława Porębskiego istnieje w MOCAK-u od samego początku. Łączy ona funkcje czytelni i wystawy stałej. Profesor Mieczysław Porębski (1921–2012), historyk, teoretyk i krytyk sztuki, przekazał Muzeum liczący ponad pięć tysięcy woluminów księgozbiór, odzwierciedlający jego naukowe i artystyczne pasje. W przestrzeni zaaranżowanej na wzór gabinetu z krakowskiego mieszkania Profesora są prezentowane prace zaprzyjaźnionych z nim artystów – klasyków polskiej sztuki powojennej.

Uczestnicy proszeni są o pojawienie się w Bibliotece MOCAK-u na pięć minut przed oprowadzaniem.

Wystawa Ojczyzna w sztuce, godz. 20 i 22
Ważne słowo „ojczyzna” przeżywa w dzisiejszym świecie wielką i momentami bolesną modernizację. Szukając odpowiedzi na pytanie: „Czym jest dla nas ojczyzna?”, warto zaglądnąć do katalogu odpowiedzi artystycznych. Wystawa Ojczyzna w sztuce zbiera i przedstawia najciekawsze rozwiązania.

Uczestnicy proszeni są o pojawienie się przy recepcji na pięć minut przed oprowadzaniem.

Kolekcja MOCAK-u, godz. 21
Nowa wystawa Kolekcji MOCAK-u składa się z dwóch odrębnych części. Pierwsza prezentuje polskie zbiory Josefa Kloppenborga. W drugiej pokazujemy przede wszystkim rzeźby i obiekty pozyskane do zbiorów Muzeum w ciągu ostatnich trzech lat.

Uczestnicy proszeni są o pojawienie się przy recepcji Muzeum na pięć minut przed oprowadzaniem.

Archiwum MOCAK-u, godz. 23
Archiwum MOCAK-u liczy ponad 20 tysięcy obiektów. Znajduje się w nim osiem zbiorów tematycznych: Artyści z Kolekcji, Grupa Krakowska, Galeria Krzysztofory, Marian Eile, Władysław Hasior, Mieczysław Porębski, Mikołaj Smoczyński oraz bieżące archiwum Muzeum.

Uczestnicy proszeni są o pojawienie się przy Archiwum Muzeum na pięć minut przed oprowadzaniem.

Udział we wszystkich oprowadzaniach jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

Ponadto:

Gra terenowa, godz. 18.30–22
W przestrzeni Muzeum i jego najbliższej okolicy odbędzie się gra terenowa, do której zapraszamy rodziców z dziećmi.

Projekcja filmu Marina Abramović. Artystka obecna i prezentacja książki Mariny Abramović Pokonać mur, godz. 20
Zapraszamy do sali audiowizualnej na pokaz filmu Marina Abramović. Artystka obecna (reż. Matthew Akers, 2012) połączony z promocją autobiografii znanej performerki. MOCAK jest partnerem wydania, publikację można kupić w MOCAK Bookstore. Liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji >>

Monidła z pracami Edwarda Dwurnika Szwagier z serii Sportowcy (dzieło prezentowane na wystawie Ojczyzna w sztuce) i Poli Dwurnik I Am Married to Painting (dzieło prezentowane na wystawie Sztuka w sztuce w 2017 roku) – podcienia Muzeum

Zmywalne tatuaże i nagrody niespodzianki – stanowisko w hallu

MOCAK Bookstore
20% zniżki na wybrane publikacje MOCAK-u

Biblioteka MOCAK-u, godz. 18–1 w nocy
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Bibliotece MOCAK-u będzie można porozmawiać z Kholoud Charaf, syryjską poetką i krytyczką sztuki, ósmą stypendystką programu ICORN. W czasie swojego dwuletniego pobytu w Krakowie Kholoud Charaf będzie współpracować z Biblioteką MOCAK-u.