Oprowadzanie po wystawie Juliana Opiego z udziałem artysty
Oprowadzanie po wystawie Juliana Opiego z udziałem artysty
18.10.2014 godz. 13
Opublikowano: 02.10.2014
W sobotę 18 października o godzinie 13 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Rzeźby, obrazy, filmy z udziałem Juliana Opiego i kurator Delfiny Jałowik. Wstęp w cenie biletu, nie obowiązują zapisy. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.
Na wystawie jednego z najważniejszych współczesnych artystów brytyjskich zaprezentujemy nowe prace, w większości przygotowane specjalnie na ekspozycję w Krakowie. Ich tematem jest człowiek i otaczająca go natura.
Julian Opie wypracował swój własny sposób rysowania, który cechuje redukcja i prostota. Pojawiające się w tytule wystawy media tradycyjne – rzeźba, malarstwo i film – są środkami wyrazu, którym artysta nadaje nowe znaczenie, łącząc je z wykorzystaniem mediów elektronicznych. Opie stosuje techniki komputerowe i animację do obróbki obrazów zaczerpniętych z rzeczywistości. Na podstawie obserwacji konstruuje obrazy ograniczone do zespołu podstawowych elementów. Kompozycje składają się z czarnych linii tworzących kontur sylwetki czy twarzy, symboli oraz barwnych płaszczyzn.
Prace na wystawie ukazujące naturę, utrzymane w czarno-białej kolorystyce, to animowane obrazy, wyświetlane na ekranach LED, oraz gigantyczne rysunki, wyklejane na ścianach. Natomiast portrety – przyjaciół artysty, kolekcjonerów i anonimowych osób – przybierają formę mozaik, winylowych obrazów, rzeźb 3D oraz animowanych obrazów na ekranach LCD i LED.
Julian Opie (ur. 1958) – absolwent londyńskiej Goldsmiths School of Art. Tworzy obrazy, rzeźby, filmy oraz instalacje w przestrzeniach publicznych. Artysta znany jest też jako twórca okładek płyt, w tym albumu brytyjskiego zespołu Blur The Best of (2000), oraz scenografii. Mieszka i pracuje w Londynie. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. Tate, National Portrait Gallery, Victoria and Albert Museum i British Museum w Londynie, Stedelijk Museum w Amsterdamie, National Museum of Art w Osace, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, a także w Kolekcji MOCAK-u.