OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Pamięć kultury. Między mroczną turystyką a traumą.// Wykład i warsztaty z Daną Arieli

Przejdź do wystawy

Pamięć kultury. Między mroczną turystyką a traumą. Wykład i warsztaty z Daną Arieli

25.06.2019 godz. 18–20

Opublikowano: 12.06.2019

We wtorek 25 czerwca o godzinie 18 w MOCAK-u odbędzie się wykład połączony z warsztatami, które poprowadzi Dana Arieli.

Spotkanie z artystką poprzedza otwarcie wystawy w Bibliotece MOCAK-u, na której zaprezentowany zostanie wybór jej fotografii z cyklu Polski fantom. Ekspozycja stanowi część projektu Fantomy. Podróż śladami szczątków dyktatury, który Dana Arieli realizuje od 2009 roku. Dokumentuje w nim pozostałości po upadłych reżimach. Współcześnie wykonane zdjęcia dotyczą obiektów, przestrzeni i miejsc związanych z okresem II wojny światowej i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Artystka fotografowała także miejsca w 14 innych krajach, między innymi w Niemczech, Rosji, we Włoszech i państwach wschodniej Azji.

W projekt angażowani są odbiorcy, którzy dzięki możliwości komentowania prac na stronie internetowej zabierają głos w dyskusji na temat przepracowywania trudnej przeszłości i jej fantomowego objawiania się w przestrzeni publicznej. Widzowie mogą zabrać do domu komentarze towarzyszące prezentowanym na wystawie fotografiom, jak również napisać własne na jednym z komputerów udostępnionych w czytelni.

Artystka wygłosi krótki wykład Pamięć kultury. Między mroczną turystyką a traumą, następnie zaprosi uczestników do wspólnego tworzenia komentarzy do swoich prac. Część wykładowa odbędzie się w sali audiowizualnej, natomiast warsztaty w Bibliotece MOCAK-u.

Wydarzenie będzie prowadzone po angielsku. Komentarze można tworzyć w dowolnym języku.

Dana Arieli (ur. 1963) – izraelska artystka, profesor historii. W swoich projektach bada relacje między sztuką a polityką, zarówno w systemach totalitarnych, jak i w demokracjach.

Więcej informacji na temat projektu: http://phantoms.photography/

Wstęp 1 zł.