Pokaz filmu //Kobieta bez przestrzeni//
Pokaz filmu Kobieta bez przestrzeni
10.12.2015 godz. 19
Opublikowano: 04.12.2015
Wraz z Fundacją Machina Fotografika zapraszamy w czwartek 10 grudnia o godzinie 19 na pokaz filmu Kobieta bez przestrzeni. W rozmowie po seansie wezmą udział: Ewa Furgał, Agnieszka Sznajder, Katarzyna Żeglicka. Prowadzenie: Sylwia Nikko Biernacka.
Dokument Kobieta bez przestrzeni jest realizowany przez Video Studio Gdańsk i Stowarzyszenia Waga w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z Funduszy EOG.
Film dokumentalny Kobieta bez przestrzeni w reżyserii Grzegorza Karbowskiego analizuje środowiska polskiej polityki, biznesu, kinematografii, teatru, nauki, reklamy i mediów, zachęcając widzów do krytycznego spojrzenia na obecność kobiet w przestrzeni publicznej. Wiele ciekawych przykładów niedostatecznego ich udziału przywołują rozmówczynie i rozmówcy filmu. Polityczki, tj. Małgorzata Fuszara, Olga Krzyżanowska czy Joanna Mucha zastanawiają się między innymi, czy mężczyzna może skutecznie reprezentować kobiety w Sejmie. Henryka Bochniarz wskazuje na korzyści z udziału kobiet w strukturach zarządzania każdej firmy – optymalne decyzje, lepsze wyniki finansowe. Kobiety kina – Katarzyna Figura, Agnieszka Odorowicz i Małgorzata Szumowska przyznają, że polski film, pojmowany jako całość, przedstawia męski obraz świata, a plan filmowy to poligon, gdzie obowiązują mało kobiece reguły gry. Jak podkreśla psycholog Wojciech Eichelberger, kobiety rzadko chcą uczestniczyć w grze, której reguł same nie ustanowiły… Według socjologa prof. Radosława Markowskiego poszerzenie przestrzeni dla aktywności kobiet powinno wyprzedzić rozwiązania prawne. Wszyscy rozmówcy uznają, że stereotypy i tendencje do uprzedmiotowienia i infantylizacji kobiet obserwujemy w bardzo wielu środowiskach – nie tylko w modzie czy przemyśle kosmetycznym.
Film pokazuje, że brak znaczącej reprezentacji kobiet w różnych przestrzeniach aktywności państwa przysparza strat nam wszystkim, także nastawionym antyfeministycznie mężczyznom. Jak wskazują doświadczenia dojrzałych społeczeństw Unii Europejskiej, zrównoważony udział obu płci w życiu publicznym ma pozytywny wpływ na relacje społeczne, sytuację ekonomiczną i sprawność funkcjonowania państwa.
[informacja pochodzi z materiałów prasowych Fundacja Machina Fotografika]
Ewa Furgał – absolwentka stosunków międzynarodowych UŁ, studiowała też gender studies i edytorstwo na UJ. Edukatorka antydyskryminacyjna i herstoryczna, ukończyła Szkołę Trenerów STOP oraz Specjalistyczną Szkołę Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji. Współzałożycielka Fundacji Przestrzeń Kobiet. Laureatka nagrody Fundacji Polcul za działalność obywatelską. Redaktorka pięciu tomów publikacji Krakowski Szlak Kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek.
Agnieszka Sznajder – trenerka i konsultantka w obszarze zarządzania różnorodnością. Właścicielka firmy szkoleniowo-doradczej która wspiera 3 sektory w zarządzaniu różnorodnością oraz wdrażaniu standardów różnorodności. Współautorka wskaźnika Diversity Index – narzędzia umożliwiającego firmom ocenę miejsca pracy w odniesieniu do standardów zarządzania różnorodnością z uwzględnieniem kryterium: płci, wieku, (nie)pełnosprawności, orientacji seksualnej, religii/wyznania, narodowości etc.
Katarzyna Żeglicka – współzałożycielka i prezeska Stowarzyszenia Strefa Wenus z Milo. Od 12 lat zajmuje się aktywizacją zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami. Pracuje jako doradczyni zawodu oraz trenerka. Działa na rzecz praw kobiet z niepełnosprawnościami w myśl zasady „Nic o nas bez nas.” Jest ekspertką w projekcie „Wspólne rozmowy – plaże dostępne dla wszystkich”, realizowanym przez Fundację Machina Fotografika. Przygotowuje się do bycia trenerką WenDo. Jej pasją jest taniec, malarstwo i gotowanie.
Sylwia Nikko Biernacka – fotografka, trenerka, założycielka Fundacji Machina Fotografika. Pracuje na rzecz wzmacniania zmian społecznych, po to aby kobiety i mężczyźni na równych prawach uczestniczyli w różnych sferach życia. Absolwentka kulturoznawstwa UAM i fotografii ITF. Ukończyła Szkołę Trenerów „STOP” oraz Program Liderzy PAFW. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczestniczka Visitor Leadership Program w USA. Pomysłodawczyni projektu „440 km po zmianę”