//Polska ↔ Izrael//
Polska ↔ Izrael
30.06.2017 - 24.09.2017
Wystawa w Galerii Re została zrealizowana we współpracy z dr Miri Segal – dyrektorem studiów magisterskich na Wydziale Sztuki Hamidrasha Beit Berl College w Kefar Sawa w Izraelu – w ramach programu tych studiów. W trakcie trwających pół roku zajęć o charakterze warsztatowym ich uczestnicy pracowali nad projektem dla MOCAK-u z wybranym przez Miri Segal kuratorem, Maayan Sheleff. Ograniczenia budżetowe oraz odległość geograficzna dzieląca Polskę i Izrael spowodowały, że przywiezienie do Krakowa większych obiektów czy przyjazd studentów do MOCAK-u nie byłyby możliwe. W rezultacie postanowili oni zaprezentować swoje dzieła w formie filmu, zatytułowanego Obserwacja na odległość, będącego jednocześnie dokumentacją z montażu wymyślonej wystawy, która nie mogła powstać. W wideo, zrealizowanym i reżyserowanym przez Miri Segal, pokazali obrazy, fotografie, tkaninę artystyczną, teatrzyk kukiełkowy, animacje i performanse. Projekcję uzupełniono o lekkie, łatwe do przewiezienia obiekty i w ten sposób każdy artysta, lub duet artystyczny, reprezentowany w filmie pokazuje w Krakowie jeden przedmiot.
Prace można podzielić na dwie, bardzo odmienne grupy tematyczne. Dla pierwszej punkt odniesienia stanowi kontekst społeczny, w którym funkcjonuje artysta, druga to dzieła związane z historią Izraela oraz kontekstem geopolitycznym tego kraju. Istotnym źródłem inspiracji były w tym przypadku dzieje budynku mieszczącego obecnie Galerię Re. W czasie II wojny światowej był on portiernią Fabryki Schindlera – miejscem, przez które więźniowie przechodzili dwa razy dziennie: rano, w drodze do pracy, i wieczorem, gdy wracali do obozu w Płaszowie.
Wszystkie pokazywane prace można odczytać jako nawiązanie do jednej z funkcji Galerii Re, która jest jednocześnie przestrzenią promocji wybranych dzieł studentów kierunków artystycznych i świadkiem historii.