OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Polska ↔ Izrael//

Polska ↔ Izrael

30.06.2017 - 24.09.2017

Wystawa w Galerii Re została zrealizowana we współpracy z dr Miri Segal – dyrektorem studiów magisterskich na Wydziale Sztuki Hamidrasha Beit Berl CollegeKefar Sawa w Izraelu – w ramach programu tych studiów. W trakcie trwających pół roku zajęć o charakterze warsztatowym ich uczestnicy pracowali nad projektem dla MOCAK-u z wybranym przez Miri Segal kuratorem, Maayan Sheleff. Ograniczenia budżetowe oraz odległość geograficzna dzieląca Polskę i Izrael spowodowały, że przywiezienie do Krakowa większych obiektów czy przyjazd studentów do MOCAK-u nie byłyby możliwe. W rezultacie postanowili oni zaprezentować swoje dzieła w formie filmu, zatytułowanego Obserwacja na odległość, będącego jednocześnie dokumentacją z montażu wymyślonej wystawy, która nie mogła powstać. W wideo, zrealizowanym i reżyserowanym przez Miri Segal, pokazali obrazy, fotografie, tkaninę artystyczną, teatrzyk kukiełkowy, animacje i performanse. Projekcję uzupełniono o lekkie, łatwe do przewiezienia obiekty i w ten sposób każdy artysta, lub duet artystyczny, reprezentowany w filmie pokazuje w Krakowie jeden przedmiot.

Prace można podzielić na dwie, bardzo odmienne grupy tematyczne. Dla pierwszej punkt odniesienia stanowi kontekst społeczny, w którym funkcjonuje artysta, druga to dzieła związane z historią Izraela oraz kontekstem geopolitycznym tego kraju. Istotnym źródłem inspiracji były w tym przypadku dzieje budynku mieszczącego obecnie Galerię Re. W czasie II wojny światowej był on portiernią Fabryki Schindlera – miejscem, przez które więźniowie przechodzili dwa razy dziennie: rano, w drodze do pracy, i wieczorem, gdy wracali do obozu w Płaszowie.

Wszystkie pokazywane prace można odczytać jako nawiązanie do jednej z funkcji Galerii Re, która jest jednocześnie przestrzenią promocji wybranych dzieł studentów kierunków artystycznych i świadkiem historii.

Miejsce:
Galeria Re
Data wystawy:
30.06.2017 - 24.09.2017
Wernisaż:
29.06.2017 godz. 18
Artyści:
Anton Avramov
Guy Aon
Shulamit Bialy
Bezalel Ben Chaim
Ronit Citri
Alina Dekel
Karin Dolin
Nurit Gal
Carmit Hassine
Sima Kirschner
Gadi Kozich
Chana Manhaimer
Lilah Markman
Roni Oren
Jacqueline Pearl
Avner Pinchover
Moshe Roas
Dafna Talmon
Kuratorzy:
Agnieszka Sachar
Maayan Sheleff
Współpraca:
Miri Segal
Powiązane publikacje: