OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Polskie nieporozumienia// – spotkanie wokół komiksu

Polskie nieporozumienia – spotkanie wokół komiksu

12.12.2012 godz. 18

Opublikowano: 07.12.2012

W środę 12 grudnia o godzinie 18 zapraszamy na spotkanie wokół komiksów Dzieci i ludzie autorstwa Marzeny Sowy i Sandrine Revel oraz antologii Polish Female Comics: Double Portrait.
O komiksach rozmawiać będą: Marzena Sowa – jedna z najciekawszych polskich scenarzystek komiksowych, dr Monika Świerkosz – literaturoznawczyni UJ, Michał Słomka z poznańskiego wydawnictwa Centrala – Mądre Komiksy.

Dzieci i ludzie
Nowy komiks Marzeny Sowy (Marzi), wspaniale zilustrowany przez Sandrine Revel, to opowieść o dorastaniu w czasach, gdy „ciemności kryły ziemię”. Autorki w doskonały sposób połączyły to, co intymne, z tym, co uniwersalne. Album ten jest nie tylko lekcją historii, ale też propozycją mądrego dialogu z Mnemosyne, bogini pamięci.

Polish Female Comics: Double Portrait
„To pierwsza w naszym kraju antologia komiksu autobiograficznego. I od razu całkiem niezły przegląd głównych nurtów tej twórczości. Jest więc nieco narcystycznej grafomanii skupionej na ego autorki (nie da się tego uniknąć, gdy pozwalamy artystom mówić o sobie). Jest undergroundowy anarchofeminizm, przywodzący na myśl prace autorek skupionych w »Wimmin’s Comix«. Są przerysowywane zdjęcia, uwiarygadniające świadectwo dokumenty i eksperymenty formalne. I jest kilka prawdziwych perełek, jak chociażby prace Agaty Wawryniuk i Olgi Wróbel”.

Tomasz Pstrągowski, wstęp do antologii Polish Female Comics: Double Portrait