OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Puls utopii – rozbłyski w ciemni//. Etcétera

Przejdź do wystawy

Puls utopii – rozbłyski w ciemni. Etcétera

Opublikowano: 06.12.2016

Na elewacji budynku Muzeum prezentujemy kolejny baner w ramach projektu Ines Doujak i Olivera Resslera. Jego część stanowi tworzenie przez zaproszonych artystów i aktywistów koncepcji banerów, które ukazują utopijne projekty.

Przez najbliższy miesiąc (5.12.2016–22.1.2017) eksponujemy pracę:

Etcétera, B.A.N.G., 2014

W grudniu 2001 roku głęboki kryzys ekonomiczny w Argentynie wywołał falę krwawo stłumionych protestów. Doprowadziły one do dymisji ówczesnego prezydenta i ministra gospodarki. W kraju rozpoczął się trwający do dziś proces pozornej normalizacji, ale nastroje społeczne, które stały za wybuchem tej rewolty, nadal pozostają żywe.

Fotografia ukazująca akcję aktywistów B.A.N.G., przeprowadzoną w Buenos Aires w rocznicę tego powstania, została opatrzona inskrypcją: „Idea triumfująca zawsze zmierza do zguby”. Zamaskowani, udający zamachowców manifestanci zgromadzili się wówczas pod strzeżoną przez policję Casa Rosada, siedzibą prezydenta Argentyny. Wyrazili społeczne niezadowolenie z negatywnych następstw normalizacji, takich jak kontrola i kryminalizacja protestów na mocy wprowadzonej ustawy antyterrorystycznej.