Spacer po Zabłociu (3)
Spacer po Zabłociu (3)
Pierwszego września 2013 roku odbył się kolejny spacer, którego celem było poznawanie dzielnicy, w której usytuowane jest Muzeum. Autorem trasy spaceru był Michał Pałasz, mieszkaniec Zabłocia, doktorant Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego, współzałożyciel multidyscyplinarnego projektu kuratorsko-artystycznego Muzeum Erotyzmu oraz inicjator powstania w Podgórzu Mayamuralu.
Zdaniem autora trasy spaceru „Zabłocie to obecnie jeden z najciekawszych rejonów miejskich w Polsce. Położone w spacerowej odległości od centrum Krakowa, obciążone historycznie jako miejsce, na którego terenie funkcjonowało getto i fabryka Schindlera, w czasach powojennych zostało niemal całkowicie zindustrializowane. W ostatnich latach – wraz z rozpoczęciem działalności Klubu Fabryka, z zaistnieniem MOCAK-u, budową apartamentowców, pojawieniem się w ubiegłym roku kawiarni Bal i aktywnością budynku na Ślusarskiej 9 – staje się żywą przestrzenią inicjatyw twórczych i biznesowych, inwestycji kulturalnych i deweloperskich. Jako mozaika placów budowy, instytucji kultury, uczelni artystycznych, biur, magazynów, fabryk, manufaktur, pracowni, kamienic i apartamentowców Zabłocie jest przestrzenią w zawieszeniu, w organizacji, pod znakiem zapytania. Jest zatem przestrzenią możliwości”.
Celem Michała Pałasza było zapoznanie uczestników spaceru ze ścieżkami, którymi nie zwykli chodzić turyści, z możliwościami Zabłocia widzianymi z perspektywy mieszkańca i miłośnika tego rejonu, a także z jego urokami jako przestrzeni nieuporządkowanej, pełnej tras wytyczonych nie przez urzędy, a przez konieczność.