OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Spotkania z Michelem Kichką

Spotkania z Michelem Kichką

W ramach wystawy Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz w Bibliotece MOCAK-u można oglądać oryginalne plansze komiksu Michela Kichki Duxième génération, ce que je n’ai pas dit à mon père (Druga generacja. Czego nie powiedziałem swojemu ojcu, Dargaud, 2012). Artysta odwiedził Muzeum w maju 2015 i przeprowadził cykl warsztatów, a także wykonał performans, którego efektem jest rysunek na ścianie Biblioteki.

Performans został wykonany w Noc Muzeów Krakowskich 15 maja 2015 roku i był połączony z warsztatami dla dorosłych, podczas których artysta rozmawiał z uczestnikami i pomagał im w opracowaniu koncepcji własnych rysunków.

Kilka dni później twórca spotkał się z dwiema grupami studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Oba spotkania rozpoczęły się od wykładów Kichki dotyczących jego doświadczeń związanych z Holokaustem oraz procesu ich twórczej artykulacji. W prezentowanym w MOCAK-u komiksie artysta opowiada historię swojej relacji z ojcem, Henrim, który jako jedyny w rodzinie przeżył pobyt w obozie Auschwitz-Birkenau. W komiksie Kichki doświadczenia II wojny światowej są ciągle żywe i wywierają znaczący wpływ na wiele aspektów życia rodzinnego, takich jak wychowanie dzieci, wspólne spożywanie posiłków czy obchodzenie świąt. Autor skupił się na problemie drugiego pokolenia, wychowywanego w rodzinie ofiar Holokaustu i odczuwającego wielką presję i obciążenie psychiczne. Następnie odbyły się warsztaty, których uczestnicy mieli możliwość uzupełnienia pustych stron z książki Kichki swoimi własnymi rysunkami. Każdy z uczestników miał możliwość porozmawiania na temat swojej pracy z artystą.