OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Sztuka opowieści #2. Margaret Atwood, //Kocie oko//

Sztuka opowieści #2. Margaret Atwood, Kocie oko

25.05.2019 godz. 18

Opublikowano: 15.03.2019

W sobotę 25 maja o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na spotkanie z cyklu Sztuka opowieści. Książka, o której będziemy rozmawiać, to Kocie oko Margaret Atwood w przekładzie Magdaleny Konikowskiej-Putreszy (Wielka Litera, Warszawa 2018). Lektura jest dostępna w Bibliotece MOCAK-u.

Margaret Atwood w wywiadzie na temat Kociego oka dla magazynu „Prairie Schooner” nie ukrywała, że to książka w dużej mierze autobiograficzna. Malarka Elaine Risley po latach przyjeżdża do rodzinnego Toronto z okazji głośnej wystawy retrospektywnej. Płótna z przeszłości mieszają się z długo wypieranymi wspomnieniami bycia prześladowaną w szkole przez grupę koleżanek. Czas w tej powieści nie płynie linearnie, wydarzenia bledną lub pulsują wciąż żywymi emocjami, a relacje międzyludzkie, choć opisane pięknym językiem, nie są wcale przejrzyste. Zawarty tu obraz okrucieństwa wśród dzieci wraz z Opowieścią podręcznej stanowi dwugłos w sprawie niebezpieczeństw konserwatywnego i konformistycznego społeczeństwa. O fenomenie podręcznych, brutalnej poetyce Atwood, granicach sztuk, autobiografii i kreacji oraz terapeutycznej mocy tworzenia będziemy dyskutować na najbliższym spotkaniu.

 

Sztuka opowieści to rozmowy dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna dyskusja o współczesnej kulturze i zawiązanie społeczności czytelników. Podczas pierwszej odsłony cyklu skupiamy się na obrazie artystek w prozie pisanej przez kobiety.

Prowadzenie: Joanna Łępicka – studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tworzy scenariusze animacji, pisze wiersze i prozę. Laureatka konkursu na okładkę 300 Jolek wydawnictwa Technopol S.A.

 

Spotkania odbywają się raz w miesiącu w Bibliotece MOCAK-u.
Wstęp 1 zł. Nie obowiązują zapisy.

Kolejne spotkania: