OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Sztuka opowieści//. Dyskutujemy o //Dziennikach raka// Audre Lorde

Sztuka opowieści. Dyskutujemy o Dziennikach raka Audre Lorde

11.03.2023 godz. 18

Opublikowano: 20.02.2023

W sobotę, 11 marca, o godzinie 18 MOCAK oraz Katedra Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają do rozmowy o Dziennikach raka Audre Lorde (przeł. Anna Dzierzgowska, Fame Art, 2022).

„Poetka wojowniczka, Czarna Lesbijka Feministka” – tak pisała o sobie Audre Lorde. Dostrzegając, że słyszalność i widzialność jest centralnie sterowana, postanowiła krzyczeć jeszcze głośniej. Pisząc o raku piersi, przeciwstawiła się dyskursowi władzy, który stygmatyzuje chorobę i spycha ją do sfery prywatności. Czy po 40 latach od publikacji dziennika fraza „prywatne jest polityczne” znaczy to samo? Zastanówmy się wspólnie, jak (i czy w ogóle) zmieniło się postrzeganie jednostki chorej i cierpiącej.

Dyskusja odbędzie się w Bibliotece MOCAK-u. To kolejne spotkanie w ramach nowej odsłony cyklu Sztuka opowieści. Dyskutujemy o książkach – rozmów o publikacjach, które w literacki sposób podejmują temat sztuki. Naszym celem jest swobodna dyskusja o współczesnej kulturze i zawiązanie społeczności czytelników. W 2023 roku za koncepcję oraz prowadzenie spotkań odpowiadają studenci i studentki krytyki literackiej UJ.

Spotkanie poprowadzą:

Joanna Marszalik – edytorka, studentka krytyki literackiej UJ. W literaturze szuka zapisów choroby i utraty.
Gabriela Adamczyk – studentka, feministka, antykapitalistka.

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece MOCAK-u. Udział bezpłatny dla uczestników, bilety zostały ufundowane przez darczyńców.