OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Ta krew jest dla ciebie//

Franciszek Orłowski Ta krew jest dla ciebie

28.04.2022 - 16.10.2022

Projekt Ta krew jest dla ciebie został zainicjowany przez Franciszka Orłowskiego w 2016 roku. Artysta zaprosił wtedy do oddania krwi osoby mieszkające w Warszawie, a pochodzące z różnych kręgów kulturowych. Pobrana krew trafiła do polskiego banku krwi. Akcja była dokumentowana. Portrety dawców zostały podpisane ich imionami oraz krajami, z których pochodzą. Dwa lata później artysta zrealizował taki projekt w ramach festiwalu zorganizowanego przez Konstmuseum w Uppsali.

Na wystawie w MOCAK-u pokazujemy trzecią, zrealizowaną w Krakowie i rozszerzoną wersję tego przedsięwzięcia. Przedstawiamy dokumentację pobierania krwi od osób różnych narodowości (w tym migrantów), ich portrety oraz krótkie wywiady z nimi.

Migracje są obecnie nieodłączną częścią rzeczywistości. Ich uczestnicy wchodzą w świat dla siebie nieznany, gdzie panują inne prawo, inne zwyczaje oraz inne oczekiwania. Mogą zostać przyjęci przyjaźnie, ale mogą również być potraktowani jak osoby niepożądane, czy nawet wrogowie. Jednym z podstawowych zadań współczesnej kultury społecznej jest wypracowanie metod porozumienia i zaprzyjaźniania się z osobą „chwilowo obcą”.

Oddanie krwi jest dowodem ludzkiej solidarności, ponieważ krew to lek, którego nie można niczym zastąpić. Istotną częścią projektu Franciszka Orłowskiego było przynajmniej częściowe ujawnienie tożsamości dawców krwi, tak by publiczność, czyli potencjalni biorcy, zdawała sobie sprawę z jej pochodzenia.

Bohaterowie projektu Orłowskiego podarowali swoją krew Polakom. Nasz naród – w większości – nie jest przyjaźnie nastawiony do Obcego. Mamy problem z identyfikowaniem się z ludźmi innych kultur. Projekt Ta krew jest dla ciebie skłania do przepracowania doświadczenia obcości, do zobaczenia, w jak prosty i oczywisty sposób Obcy może stać się integralną częścią nas samych. W momencie ratowania życia pochodzenie etniczne, wyznanie, kolor skóry i narodowość przestają być istotne i dzielące.

Miejsce:
Galeria Beta
Data wystawy:
28.04.2022 - 16.10.2022
Wernisaż:
28.04.2022 godz. 18
Artysta:
Franciszek Orłowski
Kurator:
Betina Fekser