Tydzień Kultury bez Barier 2015 w MOCAK-u
Tydzień Kultury bez Barier 2015 w MOCAK-u
26 września 2015 roku w ramach Tygodnia Kultury bez Barier Dział Edukacji MOCAK-u zrealizował warsztaty artystyczne Zmysły bliskie, zmysły dalekie oraz spotkanie połączone z dyskusją zatytułowane Poczuj sztukę. Całodniowe wydarzenie skierowane było do osób z dysfunkcją wzroku oraz uczestników zainteresowanych poznawaniem sztuki innymi zmysłami niż wzrok.
Pierwsza część warsztatów odbyła się na wystawie Kolekcji MOCAK-u. Uczestnicy mogli dotknąć dzieł prezentowanych na ekspozycji. Każdej z prac towarzyszyła audiodeskrypcja. Pierwsza z nich, autorstwa Zofii Kerneder (konserwatorki dzieł sztuki z MOCAK-u), została odsłuchana z nagrania czytanego przez lektora i dotyczyła pracy Mirosława Bałki 7+1, drugą, również odtworzoną z nagrania, przygotowały stażystki Działu Edukacji, Anna Micał (tekst) i Joanna Zbela (nagranie). Audiodeskrypcja ta prezentowała instalację Kojiego Kamojiego Teren. Ostatnia instalacja, Między Stanisława Dróżdża, została przedstawiona w formie oprowadzania przez Zofię Kerneder. Uczestnicy mogli również dotknąć pracy Piotra Lutyńskiego Bez tytułu znajdującej się przed wejściem do Biblioteki MOCAK-u, w której odbyła się kolejna część wydarzenia.
Podczas warsztatów prowadzonych przez Krzysztofa Marchlaka (Dział Edukacji, doktorant Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie) została zaprezentowana praca Paleta malarska wykonana przez zespół Działu, inspirowana dziełem Tomasza Ciecierskiego o tym samym tytule. Na płótnie o wymiarach 70×130 cm znajdowały się elementy o różnych fakturach i kolorach. Można było ich dotykać. Zadanie uczestników polegało na nazwaniu skojarzenia, które pojawiało się w trakcie poznawania pracy dotykiem. Podsumowaniem warsztatów było zadanie wykorzystujące zmysł węchu. Uczestnicy tworzyli własną mieszankę zapachową z przygotowanych przez prowadzących składników. Połączeni w pary, wymieniali się stworzonymi kompozycjami. Na podstawie zapachu uczestnicy starali się odgadnąć samopoczucie autora.
Spotkanie dyskusyjne, które miało miejsce po warsztatach, rozpoczęło wystąpienie Zofii Kerneder na temat specyfiki sztuki współczesnej oraz wyzwań związanych z jej udostępnianiem. Zaprezentowane zostały dwa filmy dokumentujące wydarzenia przeznaczone dla osób z dysfunkcjami wzroku i innych zainteresowanych pozawizualnym odbiorem sztuki, które odbyły się w MOCAK-u. Pierwszy z nich, zrealizowany we współpracy z Fundacją Kultury Bez Barier, dotyczył spotkania Graboszyce. Codzienność w sztuce, które odbyło się 14 maja 2014 roku. Drugi dokumentował warsztaty z Robertem Kuśmirowskim Dotknij sztuki, zrealizowane 3 grudnia 2014 roku.
Spotkanie zakończyła rozmowa uczestników z Zofią Kerneder oraz innymi specjalistami z Muzeum: Magdaleną Mazik (kierowniczką Biblioteki MOCAK-u), Elżbietą Salą (kierowniczką Działu Edukacji MOCAK-u, psycholożką) oraz dr Kariną Jarzyńską (Dział Edukacji MOCAK-u, Wydział Polonistyki UJ). Na spotkaniu prezentowane były również brajlowskie katalogi wystaw (Kolekcja MOCAK-u, Zbrodnia w sztuce, Sport w sztuce) a także tyflografiki przygotowane przez Muzeum oraz studentów Ruskin School of Art w Oxfordzie w ramach projektu Public Exchange.