OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//Weekend z literaturą I//

Weekend z literaturą I

11.06.2016

Opublikowano: 01.06.2016

Zapraszamy na pierwszą odsłonę Weekendów z literaturą 11 i 12 czerwca.

11.6.2016 (sobota):
Godz. 15warsztaty Zabawy z książką – to interdyscyplinarny projekt dla dzieci w wieku 6–10 lat, stanowiący cykl warsztatów literacko-plastycznych. Przedmiotem zajęć są unikatowe ze względu na formę książki dla najmłodszych. Tym razem będziemy czerpać inspiracje z książki Małgorzaty Mycielskiej Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków, ilustrowanej przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich. Wstęp bezpłatny, prosimy o wcześniejsze zgłoszenia pod adresem: biblioteka@mocak.pl lub telefonicznie: 12 263 40 36.

Godz. 17spotkanie z Danielem Mizielińskim – uznanym na świecie autorem książek dla dzieci, który opowie o specyfice literatury dziecięcej i tworzeniu ilustracji dla najmłodszych. Spotkanie poprowadzi Izabella Kaluta.
Daniel Mizieliński (ur. 1982) – grafik, twórca książek i stron internetowych. Absolwent Pracowni Projektowania Książki prof. Macieja Buszewicza i Grażki Lange (Wydział Grafiki ASP w Warszawie). Razem z żoną Aleksandrą są założycielami Hipopotam Studio, autorami licznych stron www i książek. Prywatnie kolekcjonerzy książek. Laureaci licznych nagród, w tym prestiżowego międzynarodowego wyróżnienia Bologna Ragazzi Award 2010 za książkę Co z Ciebie wyrośnie? oraz francuskiej Prix Sorcières 2013 i włoskiej Primo Andersen 2013 za Mapy. Współpracują z wydawnictwami Znak, Dwie Siostry i 40 000 Malarzy. Projektują okładki i opracowują graficznie książki, a także tworzą własne.
Rozmowę poprowadzi Izabella Kaluta.

12.6.2016 (niedziela):

Godz. 15 literackie oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego.
Oprowadza Filip Skowron – etnolog i polonista, doktorant w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowe UJ, pracownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Godz. 17 dyskusja ekspercka dotycząca pracy grafika i drukarza z udziałem Przemka Dębowskiego i Piotra Kuzikowskiego, którą poprowadzi Anna Zabdyrska. Uczestnicy spotkania poznają specyfikę pracy grafika oraz drukarza, usłyszą także o współpracy, która w istotny sposób wpływa na końcowy efekt – nowo powstałą książkę.

Podczas dyskusji zaproszeni goście opowiedzą o specyfice pracy grafika i drukarza. Na pierwszy rzut oka to różne profesje, niemające ze sobą wiele wspólnego. Jednak efekt zabiegów grafika ściśle zależy od drukarza – jego umiejętności i doświadczenia. Ich współpraca opiera się na zaufaniu i sprawnej komunikacji. Nieprzypadkowo klienci drukarni (w tym graficy) wykazują dużą lojalność i przywiązanie do konkretnych firm drukarskich, a nawet samych drukarzy. Zaproszeni goście odniosą się również do swoich doświadczeń i opowiedzą o największych wyzwaniach zawodowych, przed którymi przyszło im stanąć.

Przemek Dębowski – współzałożyciel Wydawnictwa Karakter, jeden z najbardziej cenionych w Polsce projektantów. Nominowany przez Polskie Radio do tytułu „Kulturysta 2012” za „wyjątkowy talent, dzięki któremu od lat udowadnia, że książki – jako przedmioty – mogą być dziełami sztuki – nie tylko użytkowej”. Projektuje książki i okładki dla największych polskich wydawnictw (między innymi Świat Książki, Wydawnictwo Literackie, W.A.B.).

Piotr Kuzikowski – drukarz, od ponad dwudziestu lat pracuje w krakowskiej drukarni Skleniarz, obecnie na stanowisku kierownika produkcji.

Anna Zabdyrska projektantka, kuratorka i autorka wystaw. Studiowała na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i w paryskiej ESAG. W 2009 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako projektantka grafiki współpracuje z Małopolskim Instytutem Kultury, tworząc i ilustrując kwartalnik „Autoportret”, a także z Zamkiem Cieszyn jako projektantka i kuratorka. Od 2011 roku pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.