OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

//L’arte differente: MOCAK al MAXXI// <br> Wystawa prac z Kolekcji MOCAK-u w Rzymie

L’arte differente: MOCAK al MAXXI
Wystawa prac z Kolekcji MOCAK-u w Rzymie

07.12.2016 - 22.01.2017

Wystawa prac z Kolekcji MOCAK-u w MAXXI Narodowym Muzeum Sztuki XXI wieku w Rzymie to pierwsza tak duża i tak wszechstronna prezentacja dzieł z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK poza Polską. Prezentujemy na niej ponad 50 obrazów, fotografii, prac wideo i obiektów. Po raz pierwszy poza granicami kraju Kolekcja MOCAK-u była pokazywana na wystawie Sztuka to wolność w Lwowskim Pałacu Sztuki w 2014 roku. Wybór objął wtedy kilkadziesiąt realizacji wideo oraz fotografii artystów polskich i zagranicznych.

Wystawa w Rzymie, zorganizowana przez MOCAK we współpracy z MAXXI, umożliwia zapoznanie się z kanonem polskiej sztuki współczesnej, reprezentowanej przez takich artystów jak: Paweł Althamer, Krzysztof M. Bednarski, Rafał Bujnowski, Andrzej Dłużniewski, Edward Dwurnik, Tomasz Ciecierski, Katarzyna Górna, Zbigniew Libera, Marcin Maciejowski, Bartek Materka, Józef Robakowski, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka i Krzysztof Wodiczko. Wystawa obejmie także zagranicznych artystów i grupy artystyczne. Są to między innymi: AES+F, Reza Aramesh, Josef Dabernig, Maya Gold, Sarah Lucas, Shahar Marcus, Muntean/Rosenblum, Shinji Ogawa i Daniel Spoerri.

Kolekcja MOCAK-u liczy obecnie 4557 prac 235 artystów z 32 krajów świata. Jej ambicją jest przekonanie odbiorców niezwiązanych profesjonalnie ze sztuką, że stanowi ona niezbędne narzędzie pojmowania świata. Chcemy zwalczyć przesądy, według których sztuka powinna być dekoracyjna i przyjemna. Zaprzyjaźnienie widza ze sztuką jest głównym zadaniem muzeum, a kolekcja to kluczowy element tych działań. Od początku istnienia MOCAK programowo zestawia sztukę polską ze światową, aby pokazać, że ta pierwsza wchodzi w zakres drugiej i wpisuje się w jej wartości. Wystawa w Rzymie jest tego najlepszym przykładem.

MAXXI Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku w Rzymie jest pierwszym we Włoszech państwowym muzeum prezentującym sztukę współczesną. Zostało otwarte w maju 2010 roku Instytucją kieruje prywatna Fundacja pod zarządem włoskiego Ministerstwa Dziedzictwa i Działalności Kulturalnej oraz Turystyki. W roku 2013 Muzeum uzyskało status prywatnej placówki zajmującej się badaniami specjalistycznymi. W swoim zamyśle MAXXI stanowi  autonomiczny ośrodek życia kulturalnego. Jego imponujący budynek jest wybitnym dziełem architektonicznym. Został on zaprojektowany przez Zahę Hadid, zwyciężczynię międzynarodowego konkursu. MAXXI przygotowuje i prezentuje wystawy sztuki, architektury, form przemysłowych i fotografii, a także organizuje spotkania z artystami, architektami i czołowymi postaciami współczesnej kultury. MAXXI to nie tylko muzeum – to miejsce spotkań, kreatywnej wymiany i współpracy. To przestrzeń otwarta dla wszystkich.

Culture.pl: promocja polskich artystów na świecie

Celem Culture.pl, sztandarowej marki Instytutu Adama Mickiewicza, jest promocja Polski na świecie. Prezentując wysokiej jakości inicjatywy i wydarzenia w dziedzinach takich jak projektowanie, muzyka i sztuki plastyczne, Culture.pl pragnie zapoznać międzynarodową publiczność z polską kulturą współczesną. Portal codziennie dostarcza światu aktualnych informacji na temat tego, co najbardziej fascynujące w polskiej kulturze, a zarazem jest największym i najbardziej wyczerpującym źródłem wiedzy o niej. Specjalny dział poświęcony sztukom plastycznym zawiera informacje o najciekawszych wystawach oraz najnowszych dziełach polskich artystów.

Promocja projektów z zakresu sztuk wizualnych jest jednym z priorytetów Instytutu Adama Mickiewicza, który wspiera i współorganizuje liczne wystawy, rezydencje artystyczne, wyjazdy studyjne i konferencje. Sukces jest efektem owocnej współpracy ze znanymi partnerami w kraju i za granicą, między innymi z Muzeum Narodowym w Warszawie, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Whitechapel Gallery w Londynie, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía w Madrycie czy Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

Więcej informacji na stronie: www.culture.pl

Miejsce:
MAXXI Narodowe Muzeum Sztuki XXI Wieku w Rzymie
Data wystawy:
07.12.2016 - 22.01.2017
Artyści:
AES+F
Paweł Althamer
Reza Aramesh
Tomasz Bajer
Krzysztof M. Bednarski
Piotr Blamowski
Małgorzata Blamowska
Bernhard Johannes Blume
Rafał Bujnowski
Josef Dabernig
Andrzej Dłużniewski
Stanisław Dróżdż
Edward Dwurnik
Pola Dwurnik
Tomasz Ciecierski
Maya Gold
Katarzyna Górna
Przemysław Jasielski
Koji Kamoji
Karolina Kowalska
Paweł Książek
Leszek Lewandowski
Zbigniew Libera
Sarah Lucas
Marcin Maciejowski
Shahar Marcus
Małgorzata Markiewicz
Bartek Materka
Muntean/Rosenblum
Shinji Ogawa
Julian Opie
Laura Pawela
Józef Robakowski
Wilhelm Sasnal
Jadwiga Sawicka
Daniel Spoerri
Marian Warzecha
Peter Weibel
Krzysztof Wodiczko
Heimo Zobernig
Kurator:
Maria Anna Potocka
Koordynatorzy:
Agnieszka Sachar
Martyna Sobczyk