OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Zabawy z książką. //Jak ciężko być królem//

Zabawy z książką. Jak ciężko być królem

10.03.2019 godz. 12

Opublikowano: 21.02.2019

W niedzielę, 10 marca, o godzinie 12 MOCAK i Wydawnictwo Wolno zapraszają dzieci od 8. do 12. roku życia na warsztaty inspirowane książką Jak ciężko być królem z ilustracjami Iwony Chmielewskiej i fragmentami Króla Maciusia Pierwszego Janusza Korczaka.

Książka powstała w nawiązaniu do wystawy W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości, którą do lipca 2019 roku można zwiedzać w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

„Czy łatwo jest rządzić? Po co, jak i dla kogo się to robi? Jak urządzić państwo, żeby ludzie byli w nim szczęśliwi? – to pytania, na które próbuje znaleźć odpowiedź bohater książki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy. Pisząc przed laty tę powieść, Korczak wspólnie z dziećmi zastanawiał się nad trudami i odpowiedzialnością związanymi ze sprawowaniem władzy” (z materiałów wydawcy).

Na warsztatach uczestnicy poznają wybrane fragmenty książki. Wykonają też własne prace, zainspirowane ilustracjami Iwony Chmielewskiej.

Wstęp 10 złotych*. Liczba miejsc ograniczona. Materiały zapewnia Muzeum. Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod adresem edukacja@mocak.pl lub telefoniczną: (12) 263 40 35.

 

Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) pisarz, lekarz, pedagog, społecznik i wychowawca. Po ukończeniu medycyny i praktyce lekarskiej w szpitalu dziecięcym w latach 1912–1942 kierował warszawskim Domem Sierot dla dzieci żydowskich. Inicjator pierwszego pisma dziecięcego „Mały Przegląd”. Pod pseudonimem Stary Doktór wygłaszał dla dzieci pogadanki radiowe. Zginął wraz ze swoimi wychowankami w 1942 roku w obozie zagłady w Treblince. Autor licznych tekstów drukowanych na łamach pism i kilkudziesięciu książek, między innymi: Józki, Jaśki i Franki (1911), Król Maciuś Pierwszy (1923), Król Maciuś na wyspie bezludnej (1923), Bankructwo małego Dżeka (1924), Kajtuś czarodziej (1934).

Iwona Chmielewska – ilustratorka i twórczyni wydawanych na całym świecie autorskich picturebooków. Jej książki publikowane były w Korei Południowej, Japonii, Hiszpanii, Francji i Niemczech. Laureatka wielu prestiżowych nagród, między innymi Złotego Jabłka na Biennale Ilustracji w Bratysławie (2007) i dwukrotnie Bologna Ragazzi Award (2011, 2013). Za książki Pamiętnik Blumki (2011) oraz abc.de (2015) nominowana do nagrody Deutsche Jugendliteraturpreis. Ostatnio opublikowała między innymi: O tych, którzy się rozwijali (2013), W kieszonce (2015), Obie (2016, z Justyną Bargielską).

Realizacja: Maria Prawelska


* dla posiadaczy Karty Krakowskiej wstęp za 1 zł.