//Zdziry i święte//. Spotkanie z artystą Tomaszem Machcińskim
Zdziry i święte. Spotkanie z artystą Tomaszem Machcińskim
10.11.2016 godz. 18
Opublikowano: 02.11.2016
Zapraszamy w czwartek 10 listopada o godzinie 18 na spotkanie z Tomaszem Machcińskim. Prowadzenie: Zofia Czartoryska.
„Dzieło sztuki to ja” – mówi Tomasz Machciński – artysta, fotograf, performer, twórca interdyscyplinarny, z zawodu mechanik precyzyjny, który od 1966 roku stworzył ponad 18 tysięcy autoportretów fotograficznych, wcielając się w znane postaci z historii, literatury, polityki, kultury, a także wymyślone przez siebie typy ludzkie i stwory. Jego otwarty, totalny projekt to swoisty atlas człowieczeństwa, zbierający najróżniejsze typy ludzkie, to spleciona z życiem opowieść o bycie i czasie. Medium, trwającego od pół wieku, realizowanego w samotności dzieła życia, stanowi tu ciało artysty, zmieniające się wraz z upływem lat i przebytymi chorobami. Podczas spotkania Machciński skupi się na swoich fotograficznych kreacjach kobiecych, których stworzył tysiące. Opowie o kobietach, którymi się stawał: o świętych i upadłych, sławnych i nieznanych, damach i młodych dziewczętach.
Tomasz Machcińśki (ur. 1942) – reżyser i aktor, charakteryzator i kostiumograf, oraz archiwista własnych dokonań. W swoich zdjęciach od początku w oryginalny sposób gra z tradycyjnymi konwencjami portretowania, intuicyjnie antycypując przy tym wiele obecnych strategii artystycznych. Rozwój jego sztuki odzwierciedla ewolucję medium fotografii i jej dystrybucji – od czarno-białych analogowych portretów po cyfrowe selfie czy dokamerowe performansy, udostępniane na YouTubie i Facebooku. Od dekady, wykorzystując możliwości aparatu cyfrowego, nagrywa również performansy dokamerowe, będące rejestracją improwizowanych utworów wokalnych. Swoje prace dystrybuuje za pośrednictwem portali społecznościowych. Brał udział w dwóch wystawach zbiorowych: Sztuka Osobna (Republika artystów niezależnych) w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (1992) i Po co wojny są na świecie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2016). Latem 2016 roku w BWA w Kaliszu odbyła się jego wystawa indywidualna Ale w kolorze. Jego credo artystyczne brzmi: „»Człowiek tysiąca twarzy« od 1966 roku tworzę autoportrety. Nie stosuję retuszu, peruk, trików, natomiast wykorzystuję to, co dzieje się z moim ciałem: odrastanie włosów, ubytek zębów, choroby, starzenie się itd. Ostatnio na żywo, nagrywam moje kompozycje i wygłupy”.
Zofia Czartoryska – historyczka sztuki, socjolożka, kuratorka w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Współautorka wystawy Po co wojny są na świecie. Sztuka współczesnych outsiderów (2016).
Koncepcja: Katarzyna Karwańska (MSN w Warszawie)