OutlineMocak_mobile_icon
Aplikacja mobilna
Zaplanuj wizytę w muzeum, sprawdź aktualne wydarzenia oraz zwiedzaj wystawy z mobilnym przewodnikiem.
Pobierz Zamknij
Przejdź do głównej treści
Languages

Zrozumieć perspektywę queerową: sztuka – społeczeństwo – polityka

Przejdź do wystawy

Zrozumieć perspektywę queerową: sztuka – społeczeństwo – polityka

17.05.2023 godz. 18

Opublikowano: 05.05.2023

W środę, 17 maja, o godzinie 18 zapraszamy na spotkanie, podczas którego przyjrzymy się muzeom i galeriom jako potencjalnym przestrzeniom do rozmowy o queer oraz o dekonstrukcji heteronormatywnych, kanonicznych dyskursów o sztuce. Jest to okazja do przeanalizowania polskiej historii badań nad gender, płcią kulturową oraz możliwości, jakie te badania stwarzają w danej rzeczywistości społecznej, politycznej i kulturowej.

Zadomowienie pojęcia gender w polskim dyskursie politycznym odbyło się na zasadach, które przywodzą na myśl dziką prywatyzację. Pojęcie płci kulturowej zostało w ostatnim dziesięcioleciu spłaszczone i zinfantylizowane; dorobiono mu brzydką twarz histerycznego, niepoważnego (nienaukowego), ale niebezpiecznego (destabilizującego) demona. Jeśli jednak przyjąć hipotezę performatywności płcikulturowej to jej proteuszowy charakter wymyka się grubo ciosanym analogiom. Z tego samego powodu gender i jego niesforne rodzeństwo, czyli queer, stanowią idealny niemal punkt wyjścia do wszelkich form narracji artystycznej.

Wykład poprowadzą:

dr hab. Urszula Chowaniec, prof. Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego – specjalistka z zakresu teorii literatury i kultury. Wykładowczyni literatury, historii literatury, kultury języka polskiego i retoryki oraz historii kina powszechnego.

dr Anna Frątczak – medioznawczyni i etyczka Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Kierowniczka Ośrodka Badań nad Wielokulturowością, Mniejszościami i Wykluczeniem w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Wydarzenie odbędzie się w Bibliotece MOCAK-u. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Przed wykładem, o godzinie 17, odbędzie się otwarte oprowadzanie po wystawie Lukáša Houdka Hidźra – pomiędzy płciami. W tym dniu udział w oprowadzaniu oraz wykładzie w Bibliotece odbywa się w ramach opłaty za bilet wstępu do Muzeum.
Osoby zainteresowane samym wykładem obowiązuje bilet w cenie 5 zł.